• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right DC
  • keyboard_arrow_right [İnceleme] JUSTICE LEAGUE: Silik Bir Geçiş

ÇİZGİ ROMAN

[İnceleme] JUSTICE LEAGUE: Silik Bir Geçiş

unratedlogician 15 Kasım 2017


Background

DC evreninin en büyük kahramanlarının bir araya geldiği film. Bir birleşim, bir kutlama ve bir sonuç. Ya da en azından olması gereken bu. Giriş kısmını pek uzatmaya niyetim yok. Bu filmin ne ifade ettiği herkesin malumu. Bir tarafta perde arkası dramaların getirdiği endişe, diğer tarafta her şeye rağmen sürdürdüğümüz umudumuzla birlikte filme gittik ve izledik. Şunu söyleyebilirim ki Justice League beni zorlayan bir film oldu. Bu yüzden filmi iki farklı bakış açısı ile değerlendiriyorum;

Bir sinemasever olarak: Justice League’in hikayesi yaratıcılıktan uzak, temposu dengesiz, tonu biraz tutarsız, yer yer CGI’ı vasat ve en önemlisi de editing’i BvS’in sinematik versiyonundan hallice dağınık. Aksiyon sekansları, koreografiler özelinde fena değil. Diyalogların ve karakter etkileşimlerinin çok iyi olduğu yerler de var, oldukça zorlama olduğu yerler de. Oyunculuklar, oyunculara verilen materyal dahilinde başarılı. Kadronun aralarındaki kimya iyi, etkileşimlerini izlemek keyifli. Müzikleri fena değil fakat yeni veya çok özel bir tarafı da yok. Şimdi, eğer bu filmi bir bütün olarak ele alıyorsak, dediğim gibi sinematik açıdan çok da başarılı bir film değil Justice League.

Diğer taraftan, kahraman hikayelerini tüketmekten ayrıca hoşlanan, bu karakterlerin de hayranı bir çizgi romansever olarak Justice League; izlerken yeterince eğlendiğim, içinde oldukça tatmin edici sahnelere sahip uzun bir video kolaj. Bir fragman. Bir tanıtım materyali. Bu tanıtımdan en fazla faydalanan karakterler de Aquaman, Flash ve Wonder Woman. Ben Affleck Batman’inin geleceğinin soru işareti barındırdığı şu günlerde, kesinleşen Aquaman ve Wonder Woman solo filmleri için biraz daha heyecanlanıp, Flash solo filmi için de WB’un doğru adımlar atacağını umut etmek düşüyor sanırım bize.

Steppenwolf ve New Gods için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. DC film evreninin bundan önceki son 3 filminde gördüğümüz, vasat CGI’ylı tek boyutlu kötülerin bütün bir filme yayılmış halini Justice League için zorlansam da kabul edebilirim. Eğer bir New Gods hikayesi düşünüyorsa gelecekte WB, umarım akıllarında bundan daha fazlası vardır.

justice-league-promo-screengrab-syfywire

Bunun yanında, Justice League’in öncelikli amacı önümüzdeki filmleri tanıtmak kadar, DC film evreninin önceki bazı yapımlarıyla olan bağını koparmak aslında. Kulağa makul gelse de işlenişine baktığımızda ortaya çıkan sorunlar var. Man of Steel ve Batman v Superman’de gördüğümüz iki ana karakter bu filmde oldukça farklılar. Bu bir karakter gelişimi de değil, bir karakter değişimi. Doğal bir gelişimden veya altı dolu bir ilerlemeden bahsetmek oldukça güç. Film bize “Bu karakterler öyleydi, şimdi böyleler.”den başka bir şey sunmuyor.

Karakterlerin farklı tavırlar sergilemeye başlamasına karşı değilim, hatta bunun olması gerektiğini de düşünüyordum. Sadece bunu yaparken altını biraz daha doldurmak gerekiyor. Bu eksiklik değişimin önümüzdeki filmlere verebileceği katkı kadar, önceki filmlere ve film evrenine de zarar veriyor bana kalırsa. Bu bir tercihti ve en güvenli yolu seçtikleri ortada. Fakat bu güvenli yol, bu filmin geçmiş ile gelecek arasında kalmış, silik bir geçiş olmasına neden olmuş. 10 yıl sonra dönüp bakacağımız veya aklımıza geldikçe konuştuğumuz bir film olmayacak Justice League.

Sonuç olarak, eğer beklentinizi olabilecek en düşük seviyede tutar ve çıkarılması gereken derslerin elbet bir gün tam anlamıyla çıkarılacağına olan umudunuzu sürdürürseniz Justice League; iki saat ayrılıp, keyifle izlenilip, bir süre sonra da unutulacak bir film olabilir.

Not: Filmde iki adet jenerik sonrası sahne bulunuyor.

 

(Fark ettiğiniz üzere bu incelemeyi normalden daha kısa tutmak durumunda kaldım. Nedeni de sanırım yavaş bir yazar olmam. Şu sıralar da özel nedenlerden ötürü biraz meşgulüm. Bu yüzden istediğim ve planladığım kadar vakit ayıramadım bu değerlendirmeye. Telafisi gelecek ama, onun garantisini verebilirim.)

 

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza katılabilir, bizi FacebookTwitter ve Instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz.

 

Tagged as: .

Avatar
Author

unratedlogician

Mantık arayışı için çıktığı yolda anlamsızlığı benimsemiş, sevmiş ve kucaklamıştır; biraz okur, biraz izler, biraz da yazar. Şu sıralar pek başka bir şey yaptığı da söylenemez, sanırım.

list Archive

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Devamını oku:
Cadiz Karnavalı’nda Yıldız Savaşları!

Her yıl İspanya’nın Cadiz şehrinde düzenlenen Cadiz karnavali İspanya’nın en büyük karavellerinden. Tam 10 gün...

Swamp Thing Constantine’e Geliyor Mu?

Collider ile yaptığı bir röportajda Constantine dizisinin yönetici yapımcısı David S. Goyer diziye Swamp Thing’in...

Kapat