• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right LİSTE
  • keyboard_arrow_right [Liste] Çizgi Roman Filmlerinde En Kötü İşlenmiş 5 Ölüm

ÇİZGİ ROMAN

[Liste] Çizgi Roman Filmlerinde En Kötü İşlenmiş 5 Ölüm

unratedlogician 26 Eylül 2017


Background
share close

 

5) Merlin – Kingsman: The Golden Circle

kingsman-the-golden-circle-mark-strong-01-670-380

Listeye ilhamını veren bu ölümdü aslında. Kingsman serisi iki filmdir karakterlerini öldürmekten çekinmiyor gibi gözüküyor, pek öyle kalmayanlar olsa da. Fakat konumuz şimdilik Merlin. Bu ölümünün bulunduğu filme hiç ama hiçbir katkısı olmadığını iddia etmek istiyorum. Öncelikle, bu ölüm neye hizmet etti? 1- Son dövüş sahnelerinin gerilimini ve tehlike hissini mi arttırdı? Hayır. Hali hazırda ölümden yeni dönmüş Harry’nin ve baş kahramanımız Eggsy’nin içinde bulundukları durumdan zarar görmeden çıkacakları belliydi zaten daha en başından. 2- Hikayeye/olay örgüsüne hizmet mi etti? Hayır. Ölümün operasyona kazandırdığı net bir avantaj olmadı. Onlarca kişiyi birkaç dakika içerisinde öldürebilme kabiliyetine sahiplerken, sayıca bir elin parmaklarından fazla olmayan bir grup için böyle bir fedakarlığa hiç gerek yoktu. Ayrıca diğer gerçekleşen olayların yanında, ölümün, içinden çıkamamak için fazla kolay bir tuzakla gerçekleşmesi de biraz ucuza kaçılmış hissi yaratmadı değil. 3- Dramatik etki yarattı mı? Pek sayılmaz. Karakterin ölümüne üzüldük, tamam, ama bu sadece karaktere olan sempatimizle alakalı bir durum. Yaratılmak istenen dramatik etkinin herhangi bir karakter veya hikaye üzerinde bir etkisi olmayınca, bu tercih basit bir espriden fazla etki bırakamadı, sadece ağızda kötü bir tat bırakmakla yetindi.

 

4) Betty Ross – Marvel Sinematik Evreni

incredible-hulk-liv-tyler

Bu biraz tahmine, çoğunlukla da siteme dayalı bir seçim aslında. Betty Ross, The Incredible Hulk’da yer almıştı ve film, karakter hala hayattayken bitmişti. E peki neden bu karakter bu listede o zaman?

Cevap basit aslında. Betty Ross, bahsi bir daha hiç geçmemesi için fazla önemli bir karakter. Bu yüzden elimizdeki en akla yatkın seçenek karakterin ölmüş olması. Betty, bulunduğu filmde Bruce Banner’ın geri kalan dünyayla olan yegane bağıydı. Meslektaşı, en iyi arkadaşı, hayatının aşkı. Bruce’un onun adını hiç anmaması, özellikle de Age of Ultron’da her şeyi arkasında bırakıp beraber uzaklara gitmek için aklına gelen ilk kişinin Natasha Romanoff olması kabul edilemez bana kalırsa. Tamam, bu tercihin stüdyo düzeyinde başka bir boyutu daha var, The Incredible Hulk filmi. Bu filmde Bruce’u Edward Nortan canlandırmıştı, daha sonra rol Mark Ruffalo’ya devredildi. Liv Taylor (Betty Ross)’ı Edward Nortan’dan sonra Mark Ruffalo ile görmek tuhaf kaçabilirdi. Fakat bu, karakteri tamamen yok saymak için bir bahane değil. Bruce Banner’a yaptıkları gibi bu karakter için de yeni bir oyuncu seçebilirlerdi. Özellikle de Civil War ile birlikte The Incredible Hulk’ın sinematik evrendeki rolü artmışken, Betty’nin babası General Ross geri dönmüşken, bu karakteri unutmak, kullanmamak, öldürmek büyük bir hata.

 

3) Emma Frost – X-Men: Days of Future Past

White_Queen_+_Azazel

Fox’un, ana X-Men filmlerinin en rahatsız olduğum tarafı karakter yönünden çok güvenli oynamaları. Profesör X, Magneto, Wolverine ve Jennifer Lawrance(Evet Mystique değil, Jennifer Lawrance). 6 film geçti ve biz bunlar dışında yatırım yapılan başka bir karakter göremedik. Aynı karakter dinamiklerini tekrar ve tekrar görüyoruz. İlginçtir, materyale bakan herhangi biri kolayca fark edebilir ki, X-Men’in en güçlü tarafı karakter çeşitliliğidir. Bu bakımdan, Emma Frost gibi bir karakteri sadece basit bir yancı gibi göstermek hali hazırda rahatsız ediciyken, bir de ekran dışında öldürmek artık tamamen seyirci ile dalga geçmektir. Şuan devam eden seri reboot’lanana kadar bu karakteri bir daha kullanamayacaklar. Colossus’a yaptıkları gibi geçmişteki hataları giderebilme şanslarını da harcadılar. Peki ne uğruna?

 

2) Jonathan Kent – Man of Steel

maxresdefault

Bu listedeki ölümlerin hiçbirisi, bu ölüm kadar içinde bulunduğu filme etki etmedi. Man of Steel’ın izleyiciyi ikiye bölen yaklaşımının temelinde bu ölüm yatıyor aslında. Zack Snyder’ın, Clark Kent’in kişiliğini tek sahnede anlatmak için kullandığı bir sembol Jonathan Kent’in ölümü. Bu ölüm Clark Kent’i kendinden emin olamayan, kararsız, pasif, hüzünlü bir karaktere dönüştürdü ve asla gerçek Superman olamamasının sebebi oldu. Diğer maddelere nazaran gereksiz bir ölüm değildi bu, yanlış bir ölümdü. Yanlış bir karakterizasyonun, yanlış bir ilk adımı.

 

1) Scott Summers/Cyclops – X-Men: The Last Stand 

67696aac2357c5e0e369e6cbd293e5db

3. maddede Fox X-Men filmlerinin karakter harcama devamlılığı hakkında serzenişte yeterince bulunmuştum aslında. Fakat bu, her şeyin başladığı yer. Bu ölüm, seriye Days of Future Past ile yarı reboot atılmasına, fakat daha sonra onun da ele göze bulaştırılmasına kadar giden yolu açmış bir ölüm. Ve bu maddenin en büyük önemi, bir hatırlatıcı olması. Bu ve 3. maddedeki gerçekleşmiş olayları yazan kişi, şuan hala serinin başında ve çıkacak en son filmin hem yönetmenliğini hem de senaristliğini yapıyor. Bu istikrarı tebrik etmekten başka yapabileceğimiz bir şey yok sanırım.

 

Listeye katılıyor musunuz? En gereksiz, en rahatsız edici, en kötü işlenmiş ölümler sizce hangileri?

 

Etiketler: .

Yazar

unratedlogician

Mantık arayışı için çıktığı yolda anlamsızlığı benimsemiş, sevmiş ve kucaklamıştır; biraz okur, biraz izler, biraz da yazar. Şu sıralar pek başka bir şey yaptığı da söylenemez, sanırım.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.