ÇİZGİ ROMAN

Rasputin Kendi Serisine Kavuşuyor!

Ahmet Torun 14 Kasım 2017


Background
share close

Yaşayan efsane Mike Mignola‘nın çizgi roman dünyasına doğurduğu kırmızı ve huysuz çocuğuyla tanışmamız üzerinden yirmi seneden fazla süre geçmiş.

Hellboy, dünya çapında başarılı bir seri haline geldikten sonra Mignola, hem bu evreni kendisi zenginleştirdi, hem de başta The Mask’ın yaratıcısı John Arcudi (B.P.R.D.) olmak üzere birçok farklı yazara bu evreni yaratırken keşfetme şansı tanıdı.

Ancak geride bıraktığımız bunca seneye rağmen serideki kilit karakterlerden birisinin geçmişi hakkında bildiklerimiz oldukça sınırlıydı: Hellboy’u dünyamıza getiren büyük okültist Grigori Rasputin!

1869 yılında Sibirya’da küçük bir köyde doğan Rasputin, kiliseyle ilişkisini ilerlettikten sonra hayatına yollarda devam etmiş ve bu sıralarda hanedan ailesinden Çar II. Nikolai‘yle tanışmıştır. İlerleyen yıllarda Çar, kendisini saraya davet etmiş ve Rasputin, kendi geliştirdiği bir takım ezoterik ritüellerle aile üzerinde ve dönemin Rus sosyetesinde şifacı ve din adamı olarak büyük şöhrete kavuşmuştur. Özellikle Çar’ın ailesi üzerinde sahip olduğu etki, kendisinin İmparatorluğa karşı bir tehdit olarak ilan edilmesine yol açmıştır. Prens Felix Yusupov liderliğinde toplanan asillerin, Rasputin’in ölümüne dair girişimleri 1916’da Yusupov’un kendi evinde başarılı olmuştur. Yusupov’un kendi ifadesine göre bile akıl dışı gözüken bu ölümün detayları, tarihçiler arasında tartışmalara neden olmuş ve Rasputin’in hayat hikayesi pek çok edebi esere ve filme konu olmuştur.

Yeni seri, Yazar Chris Roberson’ın bir haber sitesine yaptığı açıklamaya göre; “1916’dan beri ölü olduğu zannedilen Grigori Rasputin’in nasıl olup da Nazi Almanyası’nın okült araştırmalarına dahil olduğu konusunu aydınlatacak. Bununla beraber bir yandan Hellboy’un biricik babası; İngiliz Okült Araştırmacı, Profesör Trevor Bruttenholm’un ekibiyle tehlikeli sularda yüzüşünü ve Hellboy’u ortaya çıkartan ritüellerin kaynağını araştırmasını konu edinecek.” Prof. Bruttenholm’la Rasputin’in karşılaşması gerçekleşecek mi, bu konuda şimdilik net bir bilgimiz yok; ancak bir Hellboy okuyucusu için oldukça heyecan verici gelişmeler olduğunu söylemeliyim.

Beş sayılık bir sınırlı seri olması planlanan “Rasputin: The Voice of the Dragon (Ejderhanın Sesi)”, Kasım 2017 ile Mart 2018 ayları arasında Dark Horse Comics‘ten yayınlanacak.

Serinin yaratıcıları arasında yeni bir isme rastlamıyoruz. Mike Mignola zaten, sevdiği insanlarla tekrar tekrar çalışmayı tercih eden bir yazar. Serinin yaratıcı ekibi ve ön izleme sayfaları aşağıda yer alıyor.

 

RASPUTIN: THE VOICE OF THE DRAGON

Yazar: Mike Mignola / Chris Roberson
Çizer: Christopher Mitten
Renklendirme: Dave Stewart
Kaligrafi: Clem Robins

Rasputin The Voice of the Dragon Cover 1 A Rasputin The Voice of the Dragon 1 Page 1 Rasputin The Voice of the Dragon 1 Page 2 Rasputin The Voice of the Dragon 1 Page 4Rasputin The Voice of the Dragon 1 Page 3Rasputin The Voice of the Dragon 1 Page 5Rasputin The Voice of the Dragon Cover 1 B Rasputin The Voice of the Dragon Cover 1 C

Yazılarımızı beğeniyorsanız takip etmeyi unutmayın!

Facebook / Twitter

Etiketler: .

Avatar
Yazar

Ahmet Torun

2009'dan bu yana freelance sürüngen olarak yaşamını devam ettirmekte. Çizgi romandan ve oyundan ayrılamaz, düzenli olarak yazıp çizmezse bir tarafları şişer. Sevimli gözüken gıcık bir tip.

list Arşiv

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.