• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right WONDER WOMAN
  • keyboard_arrow_right Wonder Woman – Yeni Dünya Cilt 1 Çizgi Roman İncelemesi

ÇİZGİ ROMAN

Wonder Woman – Yeni Dünya Cilt 1 Çizgi Roman İncelemesi

David 11 Haziran 2017


Background
share close

Wonder Woman’ın, DC dünyasının bugününe damgasını vuran karakter olduğunu söylersek yanlış olmaz sanırım. Tanınılırlığını her geçen gün artan ve geçtiğimiz günlerde vizyona giren filmi ile zirveye ulaşan karakterin, New York Times’ın en çok satanlar listesine girmeyi hak kazanmış bir serisi olan Wonder Woman – Yeni Dünya’nın ilk cildinin, YKY etiketi ile raflarda yerini almış olduğunu, geçtiğimiz günlerde siz okuyucularımıza duyurmuştuk.

Bugün ise, Wonder Woman – Yeni Dünya Cilt 1’in incelemesi ile karşınızdayız. Detaylarına çok girmeden, hikayenin Diana’nın insanlar ile ilk tanışması çerçevesinde geliştiğini söyleyebilirim. Hikayeye genel bir bakış için Yapı Kredi Yayınları’nın sitesinde yer alan, çizgi romanın sinopsisine bakabilirsiniz. Ben, hikayeyi spolier vermemek adına daha çok yazar Grant Morrison’ın yazımı üzerinden değerlendireceğim. Grant Morrison, DC bütün evreni sıfırlayıp New 52 evrenini başlatmadan önceki dönemin en önemli yazarlarından (özellikle de Batman serilerinin yazarı olması sebebi ile) biriydi. Onun adının yer aldığı her hikaye, kompleks yönleri ile öne çıkan ve tekrar tekrar okunduğunda insana daha çok keyif veren eserlerdi. Bu yönü yüzünden o dönem övgüler aldığı gibi, eleştiri oklarının da hedefi olmuştu. Wonder Woman – Yeni Dünya Cilt 1’de ise bazen eski günlerinde tercih ettiği kompleks anlatımdan esintiler sunsa da daha sade bir hikaye anlatımını tercih etmiş. Açıkçası bu, bir Wonder Woman hikayesi için oldukça doğru bir tercih olmuş. Flashbackler ile süslenmiş bu sade anlatım, çizgi romanın en büyük artılarından birisi. Elbette ki her Grant Morrison eserinde olduğu gibi detaylarda gizli güzellikler de yine okuyucuları bekliyor. Bu sürprizler bir Wonder Woman hikayesinde olabilecek en iyi dozda ve görseller aracılığıyla hikayeye çok iyi bir şekilde yedirilmiş.

WWE1

Image via DC Comics

Bu noktada hikayenin çizeri Yanick Paquette’ye geçmek istiyorum. Grant Morrison ile daha önce Batman Incorporated serisinde beraber çalışmış olan Yanick Paquette, Morisson’ın yazmış olduğu hikayeyi bizlere çizdiği paneller aracılığı ile çok iyi bir şekilde aktarıyor. Hem Diana’nın hem de diğer karakterlerin çizimleri ise gayet başarılı. Özellikle de Diana’nın Yanick Paquette çizgisindeki yorumunun gerçek anlamda göz alıcı olduğunu belirtmeliyim. Çizgi romanı renklendiren Nathan Fairbairn, hikayenin genelinde (özellikle de Themyscira bölümlerinde) sıcak renkler kullanırken, erkeklerin dünyası bölümlerinde ise daha soğuk bir renk paleti tercih etmiş. Böylece hikaye boyunca Themyscira ve erkeklerin dünyası arasında işlenen zıtlıklar görsel anlamda da bir karşılık bulmuş ve çizgi romana bir bütün olarak baktığımızda ortaya iyi bir kompozisyon çıkmasını sağlamış. Genel bir değerlendirme yapacak olursam Wonder Woman- Yeni Dünya Cilt 1, görsellerle destekleniş hikaye anlatımı ile hem göz dolduran hem de size sayfaları tekrar geri çevirtecek detayları ile merak duygunuzu sonuna kadar canlı tutan, okuması oldukça keyifli bir çizgi roman. Son olarak, çizgi romanın son sayfalarında yer alan, Yeni Dünya Eskiz Defteri ile, çizgi roman içerisinde yer alan karakterlerin ve mekanların ve hatta çizgi romanın muhteşem o kapağının, yapılış aşamalarını görmenin de oldukça güzel bir deneyim olduğunu belirtmeliyim.

Wonder Woman – Yeni Dünya Cilt 1

Yazar: Grant Morrison

Çizer: Yanick Paquette

Çeviren: Anıl Bilge

Sayfa Sayısı: 144

YKY’de İlk Baskı Tarihi: Mayıs 2017

Fiyat: 28 TL

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi! Bize destek olmak isterseniz, PATREON sayfamızdan bizlere destek olabilirsiniz.
Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın!

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.