• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right DERDİM VAR!
  • keyboard_arrow_right Derdim Var!: Ridley Scott Alien Geleceği Hakkında Konuştu, Tadımız Kaçtı !

FİLM

Derdim Var!: Ridley Scott Alien Geleceği Hakkında Konuştu, Tadımız Kaçtı !

aranelwilibald 6 Aralık 2017


Background

Ridley Scott 1979 yılında yaptığı Alien filmi sci-fi horror diye tabir ettiğimiz janrın ortaya çıkmasını sağladı. Alien ile beyaz perde de yeni bir kapı açmış oldu. Yeni bir tür yarattı bir nevi. İlk Alien filminin yaşattığı gerilimi vermeye çalışan çok film gördük, Alien muadili filmleri şuan dahi sinemalarda görmek mümkün. Örneğin geçen yıl “Life” senaryosuyla, olay akışıyla Alien’a oldukça öykünen ve andıran bir filmdi. Bunun gibi birçok film var örnek verebileceğimiz. Bunlar Alien tadı veriyor muydu peki ? Hayır. İşin ironik tarafı ilk filmin yönetmeni Ridley Scott’ ın Prometheus ile devam ettirdiği Alien serisi de ilk filmin tadını veremedi. Ridley Scott ise bu konuda istikrarlı bir şekilde devam etmeye kararlı gözüküyor (!)

Scott, Entertainment  Weekly için verdiği röportajda Alien Covenant sonrası için serinin ne tür bir yol izleyeceği hakkında konuştu. Ridley Scott bundan sonraki Alien filmlerinde daha fazla yapay zeka daha az Alien göreceğimizi belirtmiş. Sebebini ise şöyle açıklamış:

“ Bence yapay zeka çok daha tehlikeli bir hale geldi bu yüzden çok daha ilgi çekici. […] Sanırım yapmamız gereken şey uzaylı(alien) şeylerinden uzaklaşmak.”

Hipotezini desteklemek için de Facebook’un geçenlerde yapay zeka ile ilgili yaptığı deneyi örnek vermiş. Deneyde iki yapay zeka kendi arasında yapay bir dil geliştiriyorlar ve bu sayede sadece birbirlerinin anlayabileceği bir dilde iletişim kuruyorlar. Aslında oldukça ilginç bir hadise bu. Bu tür konularla haşır neşir olan Ridley Scott’ın etkilenmiş olması da son derece normal.

Röportajda verdiği demece gelecek olursak, bence Sir Ridley Scott son derece haklı, gerçekten öyle. Son dönemde çıkan gelişmelerle birlikte, yapay zeka insanoğlu için tehlikeli olma yolunda ilerliyor. Usta yönetmenin bu konuyu işlemek istemesinde de bir problem yok. Hali hazırda bu tür konulara uzak bir isim değil. Prometheus ve özellikle Covenant filmlerinde zaten serinin bu yönde ilerleyeceğini az çok kestirebiliyorduk.

Ancak bir sorun var. Neden Alien serisi Sir Ridley ?

primary_ripley-alien-3

Madem yapay zeka daha korkunç bir hale geldi, işin içine Alien katmanın bir anlamı yok. Sonuçta, sevdiğimiz, özlediğimiz o tadı bulamayacağız. Bir diğer nokta ise, zaten Blade Runner’ da bu konunun işleniyor olması. Neden Alien ismi altında Alien olamayan filmler çekme derdindesin sayın Ridley Scott ?  Xenomorph yerine yapay zekaya odaklandığın zaman ne numarası kalıyor filmde yaratık olmasının ?

Şu ana dek Alien başlığı altında çıkmış ve orijinaline en sadık işin: Alien Isolation oyunu olduğunu düşünüyorum. James Cameron’un Aliens’ı aksiyona daha fazla ağırlık vermiş iyi bir devam filmiydi bence. Serinin geri kalan filmleri gittikçe daha da sıkıcı ve kötü hale geldi. Prometheus seriye yeni bir soluk getirebilirdi, hem Ridley Scott sonunda geri dönmüştü evrene. Ancak işler kağıt üzerindeki kadar iyi işlemedi. Prometheus ile devam eden seri arada bir yerde kalmış, Micheal Fassbender hürmetine izlenebilir bir film olmaktan öteye gidememişti.

Prometheus zaten bir Alien filmi gibi değildi, o evrende geçtiği hissettiriyordu hissettirmesine ancak  Alien filmi olma gibi de bir derdi yoktu aslında bakarsanız. Xenomorph deseniz, konu mankeni olarak kullanılmış gibiydi. Hakeza Covenant filminde de çok iyi kullanıldığını söyleyemem. Akabinde çıkan Alien Covenant nispeten serinin kökleri hakkında bir şeyler öğrendiğimiz ve yeni sorular sordurtan bir filmdi. Fakat yine Alien olmaktan uzak bir filmdi.427567-800-alien-covenant-ac_152_00459216_rgb_copy_-_h_2017

Alien Covenant bana göre Ridley Scott’ın seyirci ile ortak payda da buluşma çabasıydı.  Scott yapay zekayı konu almak istiyordu öte yandan seyirci alien görme derdindeydi. Sonuç olarak hem Alien’a öykünen hem de Prometheus’un devamı olmaya çalışan ve bana kalırsa iki işi de tam anlamıyla beceremeyen bir film çıktı ortaya. İçine Xenomorph koyması Alien filmi olması için yeterli değildi. Kısacası film hayal kırıklığı olmaktan öteye gidemedi maalesef. Şu da bir gerçek ki serinin artık eski heyecanı kalmadı.Üzerindeki ölü toprağı atamadı bir türlü. Bir noktada hak vermiyor değilim aslında. Alien hikayesinin bu kadar uzatılmaması gerektiğini de düşünüyorum, daha fazla bir şey çıkarmaya çalışmak zorlama oluyor.

Esasında benim derdim Ridley Scott’ın yapay zekaya odaklanmak istemesi değil, bu konsepti Alien filminde anlatmak istemesi.  DOKUNMA ALIEN’IMA !

Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda ? Yorumlarda yazın, tartışalım.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi! Bize destek olmak isterseniz, PATREON sayfamızdan bizlere destek olabilirsiniz.
Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın!

Tagged as: .

Avatar
Author

aranelwilibald

Çizgi romanın panelleri arasında gezinen, bilim kurgunun sonsuzluğunda kaybolan, fantastik evrenlerde maceralara çıkan biri.

list Archive

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.