• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right YORUMLU
  • keyboard_arrow_right [Yorumlu] İnsanlar Ölür, Karakterler Ölmez

FİLM

[Yorumlu] İnsanlar Ölür, Karakterler Ölmez

R.ist.T.O. 21 Şubat 2017


Background

Geçenlerde Hugh Jackman’ın Wolverine rolüne veda etmesi üzerine ve Keanu Reeves’in Matrix serisine olası geri dönüşüyle ilgili iki ayrı haber gördüm. Haberler çok da elde tutulur “gerçek veri” içeren yazılar olmasa da ikisinin de biraz “politik” ama ucu açık cevaplar vermiş olmasının bende uyandırdığı “acaba?” hissi hoşuma gitmedi değil.

Hugh Jackman:

“…Hiçbir Wolverine performansımda karakterin hakkını tam olarak verebildiğime inanmıyorum. Fakat Logan filmi bunu en az hissettiğim film.”

diyerek performansından göreceli olarak memnun olduğunu belirtirken, gelecekte başka oyuncuların Wolverine karakterini oynayabileceği gerçeğinden de çok rahatsız olmadığını belirtti.

Tek bir istisna ile…geekstra_wolverine“Eğer Daniel Day Lewis rolü üstlenerek Oscar kazanırsa biraz kızabilirim.”

Wolverine karakterini gerçekten bir daha asla canlandırmama konusunda kararlı olup olmadığı sorulduğunda da:

“3 yıl sonra ne düşünürüm bilemem ama şimdilik kesinlikle!”

cevabını verdi.

John Wick: Chapter 2 filminde Keanu Reeves ve Laurence Fishburne’un yeniden bir araya gelmiş olması tabii ki Matrix ile ilgili sorular sorulmasına yol açacaktı. Olası bir Matrix devam filminde rolüne dönmek isteyip istemeyeceği sorusuna Keanun’nun cevabı şöyle oldu:

“Wachowskilerin yazıp yönetmesi gerekir. Sonra hikayenin nereye varacağına bakarız. Bilmiyorum. Garip olurdu fakat neden olmasın? İnsanlar ölür, hikayeler ve içindeki insanlar ölmez”…

Wolverine ve Neo’nun durumu biraz farklı. Biri sürekli yaşatılmaya çalışılan bir devam filmleri serisi ve daha geniş bir sinematik evrene ait bir karakter, diğeri ise başı, ortası ve sonu ile kendi dünyası içerisinde döngüsünü tamamlamış (en azından öyle görünen) bir karakter.geekstra_ matrixHollywood’un devam, remake, reboot vb. araçlarla ticari kazanç elde etme emellerini bir kenara bırakarak hikayenin dinleyicisi olarak bu iki karakteri değerlendirdiğimde şunu fark ettim… Evet karakter devamlılığında, karakteri canlandıran oyuncunun payı çok büyük fakat karakterin özü gerçekten oyuncuya bu kadar bağımlı mı?

Benim için bu sorunun cevabı “Hayır”. Karakterlerin kendi alt yapılarının da sürekli değişim üzerine kurulmuş olmasının yanında (Wolverine karakterinin zaman, seri, yazar, çizer ve hikaye içerisindeki değişimine, Neo karakterinin hem sanal hem de gerçek dünya içerisinde var olan ve iki dünyayı da manipüle edebilen bir karakter olduğunu hatırlayın) her hikayenin gereğinin “zaman ile birlikte değişmek” olduğunu düşünüyorum.

Masallar, destanlar, mitoloji vs. dağlara oyulmuş, sonsuza kadar değişmeyecekmiş gibi görünen hikayelere bizim her zaman yeni anlamlar yüklememiz, kelimeler değişmese de hikayelerin yorumcu, dineyici hatta anlatılan an ve duruma göre değiştiği kabuledilir bir gerçek değil mi?

Varmaya çalıştığım nokta şu, oyuncuların kendi hedefleri, zaman çizelgeleri, planları ne olursa olsun, bir hikayenin devam etmesi gerekiyorsa bunun “karakterle özdeşleşmiş oyuncu” yerine “karakteri canladırma aracı olarak oyuncu” perspektifiyle yapılmasında bir sakınca olmadığı. Bunu da gidip filmin ortasında yapmasınlar tabii…

James Bond, Doctor Who gibi seriler, yıllardır oyuncu değişikliklerine bir gerekçe sunarak hikayelerini anlatmaya devam ediyor. Wolverine ve Neo için neden aynısı yapılmasın?

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi! Bize destek olmak isterseniz, PATREON sayfamızdan bizlere destek olabilirsiniz.
Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın!

Tagged as: .

Avatar
Author

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Archive

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.