Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

Infinity War Öncesi Thanos ve Sonsuzluk Taşlarına Genel Bir Bakış

Infinity War, şüphesiz bu zamana kadar çekilmiş en büyük süper kahraman filmi olacak. Resmen kahramanlar geçidi arkadaş. Bir de Çılgın Titan Thanos var tabii ki. Marvel evreninin en karizmatik, en tehlikeli, en güçlü, en en en… bir kötü adamı. Anlayacağınız sabırsızlık aldı başını gidiyor. Filmin çıkmasına henüz daha zaman var ama bu zaman bize hafızamızı tazeleme, Thanos’la ilk defa sinematik evren aracılığıyla tanışacak olanlar için ise Thanos’u filmden önce daha yakından tanıma fırsatı sunuyor.

Öncelikle sinematik evren Thanos’u nasıl kullanacak, film nasıl bir hikayeyi takip edecek ya da çizgi romanlara hangi noktalarda sadık kalacak hiç bir fikrim yok. En azından bir derece çizgi romanlarla bağlantılı olacağını düşünüyorum. Bu düşüncemin dayanak noktası ise daha önce yayınlanan, yapımcıların ve oyuncuların ufakta olsa yapım sürecinden bahsettiği videoda gözüken Infinity Gauntlet çizgi romanının omnibus versiyonu. Bu yüzden işin teori kısmına girmeden çizgi roman evrenindeki (Infinity Gauntlet ve kısmen öncesi) Thanos’tan, filmlerde nasıl karşımıza çıktığından, sonsuzluk taşlarından ve taşların Çılgın Titan’la olan bağlantılarından bahsedeceğim. Bunu da çizgi romanları okumak isteyenler için mümkün olduğunca spoilersız yapmaya çalışacağım.
infinity war
Satürn’ün en büyük uydusu olan Titan’da mutant bir bebek olarak doğar Thanos. Daha kucağa alındığı ilk anda ölümle burun buruna gelir. Annesi tarafından reddedilir. Zeki, çalışkan ancak içine kapanık bir çocuk olarak büyür. Doğumunda başlayan trajediler ise peşini asla bırakmaz. Kimliğini ve etrafında olan biteni anlamlandırmaya başladığı zamanlar geldiğinde her genç gibi aşık olur. Ama bu aşk önce yurdu Titan’a sonra da bütün evrene ölümü ve yıkımı getirecektir. Çünkü Thanos o zamanlar henüz bilmese de ölümün kendisine aşık olmuştur, onu etkilemek ve elde etmek için ise sayısız can alacaktır.

Merak edenler için, Thanos Rising – 2013

Thanos’un sonsuzluk taşları ile olan bağlantısı Infinity Gauntlet‘ten öncesine dayanır. Sonsuzluk taşlarının altısını birlikte kullanan ilk kişidir aynı zamanda. Taşları ilk ele geçirdiğinde bu gücü evrendeki yıldızları yok etmek için kullanır. Daha sonra ise durdurulur ve taşlar Elders‘ın (Elders of the Universe) himayesine geçer. Thanos, Ölüm’ü etkileyebilmek için galaksiler boyunca gücün peşinde koşar. Hatta bu uğurda Adam Warlock tarafından öldürülür ancak sonra Ölüm tarafından tekrar hayata döndürülür. Geri dönen Thanos, Ölümün kuyusundan Sonsuzluk Taşları’nın gerçek güçlerini öğrenir. Ölümü, Ölüm’ün ona verdiği katliam ve yıkım görevinde taşlar olmadan başarılı olamayacağına ikna eden Thanos, hile ve cinayetlerle Sonsuzluk Taşları’nı sahiplerinden alır ve taşları kullanarak Sonsuzluk Eldiveni’ni yapar. Yine de Ölüm’ü etkileyemeyen Thanos sonunda Sonsuzluk Eldiveni’nin de yardımıyla evrendeki canlı nüfusunun yarısını bir anda yok eder. Dünya’da sağ kalan kahramanlar ise Adam Warlock önderliğinde Çılgın Titan’a karşı gelirler.

Merak edenler için, The Thanos Quest – 1990 / The Infinity Gauntlet – 1991
thanos-infinity-gauntlet-supreme
Marvel evreninin en güçlü eşyası olan Sonsuzluk Eldiveni ise bundan sonra tekrar tekrar el değiştirir, yeri gelir parçalanır yeri gelir tekrar oluşturulur. Yine de Thanos ne emellerinden ne de onu tanrı kılacak, evrenin en güçlü eşyasından hiç bir zaman vazgeçmez. Sinematik evren açısından bakacak olursak ise tam bir bilinmez. Sonsuzluk Taşları’nın ortaya çıktığını ve Thanos’un onların peşinde olduğunu biliyoruz. İlk Sonsuzluk Taşı, Captain America: First Avenger filminde Tesseract olarak kaşımıza çıkmış, Thanos’u ise ilk defa Avengers filminin sonunda görmüştük. Bundan sonra Guardians of the Galaxy’de anladık ki Thanos bu taşların peşinde. Hatta eldiveni bile hazır. Ancak taşları yeni mi toplamaya başlıyor yoksa uzun bir zaman önce kayıp mı etti; hepsini elde edebilecek mi ya da bütün bu olaylarda Ölüm Hanım’ın bir parmağı var mı hiç bir bilgimiz yok. Çizgi romanlarda en başından beri olayların merkezinde olan Adam Warlock’u ise henüz sinematik evrende görememiş olmamız ayrı bir soru işareti.

Önceki1 - 2Sonraki
Klavyenizi ← → kullanarak ilerleyinKral’ın Takvimi’ne göre 490 yılında Quel’Thalas’ta bir elf olarak dünyaya geldi. 632 yılında Arthas’ın Scourge’ünün Quel’Thalas’ı işgali sırasında Sunwell’i savunurken hayatını kaybetti. 639 yılında Arthas tarafından Eastern Plaguelands’ta bir death knight olarak tekrar diriltildi ve onun için savaşmaya başladı. Silah arkadaşı Darion Morgraine’in başlattığı isyana katılarak Arthas’ın boyunduruğundan kurtuldu ve Horde’a katıldı. Daha sonra Lonca’yı kurdu. Hemi, Arha ve Rhathas ile sayısız savaşa katıldı. Şu an lideri olduğu Death Knight birliği Knights of the Ebon Blade’nin kalesi Acherus’ta yaşıyor. Simyacılık ve otacılık ile geçimini sağlıyor ve kitap yazmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...
Devamını oku:
VERONICA MARS FİLMİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER

  Ah... Kafkaesk ile ben deniz bu günleri gördüğümüz için ne kadar mutlu olduğumuzu anlatmış...

[Fragman] Focus

Will Smith ve Margot Robbie’li Suç-Romantik filmi Focus’un ilk fragmanı düştü. About Time, The Wolf...

Kapat