• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right MARVEL
  • keyboard_arrow_right Black Panther, Marvel ve Tanıttığı Filmin Hakkını Veremeyen Bir Fragman

FİLM

Black Panther, Marvel ve Tanıttığı Filmin Hakkını Veremeyen Bir Fragman

unratedlogician 17 Ekim 2017


Background

Dün Marvel Studios, sinematik evrenleri dahilindeki 18. filmleri olacak olan Black Panther’dan yeni bir fragman yayınladı. Stüdyonun, belki de iyi bir Thor filmi görebilmek için son umudumuz olan Thor: Ragnarok’tan sonra çıkacak ilk, Kevin Feige’ye göre 10 yıl/3 phase’lik hikayelerinin sonunun başlangıcı olacak olan, sinema tarihinin gördüğü gelmiş geçmiş en epik süper kahraman işi gibi gözüken Avengers: Infinity War’dan önce ise çıkacak son filmi Black Panther. Hali hazırdaki bu iki durumun filmi şu sıralar biraz gölgede bıraktığı aşikar. Marvel’ın bunu tersine çevirmek için elindeki en büyük kozu tabii ki de interneti yerinden oynatacak, akıllara durgunluk verecek bir fragmandı. Çünkü bana kalırsa bu film bundan daha azını hak etmiyor.

Fakat karşımızda sadece fena olmayan, standart üstü diyebileceğimiz bir fragman var. Bunun en büyük nedeni de fragmanın yapay bir atmosfer aktarması. En büyük destekçisi de yapılan müzik seçimi. Black Panther’in bir yanda fütüristik, mistik ve yerel, diğer yanda da politik casusluk içeren bir havasının, bir ruhunun olması gerekiyor. Bunu ben değil, filmin yapımında en büyük etkiye sahip yönetmeni ve yapımcıları ifade ettiler. Peki durum bu mu? İfademi biraz açmaya çalışayım. Öncelikle gözlerinizi kapatın ve fragmanları sadece dinleyin. Nasıl şeyler canlanıyor aklınızda? Peki, şimdi de aşağıdaki fotoğraflara bakıp bunların içerebileceği sesleri, müzikleri hayal edin. Bu ikisi çakışıyor mu? Aralarında bir bağlantı, bir uyum var mı? En azından kesişiyorlar mı?

Benim için bir fragmanın yapması gereken ilk şey tanıttığı filmin vermek istediği duygudan, düşünceden veya ilhamdan ufak bir kesit sunabilmesidir. Black Panther fragmanı filmi değil, filmin yapıldığı politik ortamın havasını yansıtıyor. Benim bu filmden beklentim kendisinin/içeriğinin sahip olmadığı bir sosyal gündem malzemesi olmasından çok daha öte. Filmin yönetmeni Ryan Coogler MCU’nun sahip olduğu en yetenekli ve potansiyelli yönetmen. Kendi neslinin, ileride adını en çok duyuracak yönetmenlerinden olmasına kesin gözüyle bakıyorum açıkçası. Oyuncu kadrosundan bahsetmeye bile gerek yok sanırım. Konu aldığı hikaye de, uzaktan bakınca MCU’da daha önce gördüğümüze benzer dinamiklere sahipmiş gibi gözükse de çok daha fazlasını vaat ediyor aslında. Öncelikle Killmonger, kahramanın aynısın zıttı bir kötü adamdan öte bir karakter. Sadece görsel benzerliğe dayanarak böyle bir çıkarımda bulunmak haksızlık olur. Karakter, Iron Man veya Ant-Man’de gördüğümüz tek derdi daha fazla para kazanmak olan şirket patronlarından da, Captain America’da gördüğümüz dünya egemenliği amacı güden faşistlerden de daha fazlası. Sürgünde yetişmiş, ülkesinin izole politikalarına karşı çıkan, T’Challa’ya karşı hem politik, hem mental, hem de fiziksel alanda bir rakip.

 

Film görsel açıdan da sinematik evrenin en sıra dışı tasarıma sahip filmlerinden birisini sunacağının sinyallerini veriyor. Lokasyonlar, karakter ve set tasarımları, bunların üzerinde ortalamanın çok üzerinde kafa yorulduğunu ve emek harcandığını belli ediyor. Ayrıca bu görselliği destekleyici olarak Black Panther, yönetmenin daha önce potansiyelini gösterdiği kamera kullanım yeteneğini de sonuna kadar sergileyebileceği tarzda, yakın dövüş aksiyonuna yatkın karakterlerden oluşuyor. Açıkçası tam potansiyelinde Black Panther’in 2018’in ve son yılların en iyi süper kahraman işi olmaması için hiçbir neden yok bana kalırsa.

Bilmiyorum, belki de benim beklentim biraz fazladır. Sonuç olarak, fragman da sadece işin pazarlama kısmı. Fakat bahsettiğim gibi, umarım film kendisini fragmanın yansıttığı kadar sınırlı bir yaratıcı kabukta tutmamıştır. Siz ne düşünüyorsunuz, fragmanı beğendiniz mi? Filmden beklentileriniz neler?

 

Tagged as: .

Avatar
Author

unratedlogician

Mantık arayışı için çıktığı yolda anlamsızlığı benimsemiş, sevmiş ve kucaklamıştır; biraz okur, biraz izler, biraz da yazar. Şu sıralar pek başka bir şey yaptığı da söylenemez, sanırım.

list Archive

Previous post

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Devamını oku:
KENDİ ROBOTUNU KENDİN YAP

Kuratas'ı daha önce duymuş olmanız mümkün. Zira bu seneki Wonder Fest'te ilk defa görücüye çıktığında...

Yeni Iron Man 3 Fragmanı!!

Iron Man 3'ün son fragmanına hazır mısınız? Yahoo exclusive olarak çıkan bu trailerı tabii ki sevgili...

Kapat