• Home
  • keyboard_arrow_right MARVEL
  • keyboard_arrow_right Faydalanılmayan Cevherler: MCU’nun En İyi 9 Tema Müziği!

MARVEL

Faydalanılmayan Cevherler: MCU’nun En İyi 9 Tema Müziği!

unratedlogician 29 Ekim 2017


Background
share close

En son Thor: Ragnarok incelememde Marvel’ın filmlerindeki orijinal müzikleri kullanma, daha doğrusu yeterince kullanmama tercihinden biraz bahsetmiştim. Diyalog uğruna kurban edilen melodiler… Bu konu hakkında yaygın olarak kullanılan yargılardan biri de MCU’da “yeterince etkili veya akılda kalıcı müzik” olmaması. MCU’nun bir müzik problemi olduğuna katılıyorum, fakat bunun müziklerden kaynaklandığını düşünmüyorum. Kaliteli ve doğru kullanıldığı takdirde gayet akılda kalıcı olabilecek müzikleri hali hazırda mevcut bana kalırsa. Sadece müziklerini ikonikleştirme konusunda hatalı bir yaklaşım içerisindeler. Film içi kullanım bir kenara, hem filmlerinin pazarlanış, hem de devam filmlerindeki istikrarsız tema müziği tercihleri buna yardımcı etkenler. Bu bakış açılarını değiştirmeleri ve ellerindeki müziklerin hakkını vermeye başlamalarını umarak, fikrimi desteklediğini düşündüğüm bu listeyi paylaşmak istiyorum.

İşte subjektif bir sıralama ile, Marvel Sinematik Evreni’nin en iyi 9 tema müziği:

9) The Master of the Mystic – Michael Giacchino (Doctor Strange)

Bu parçanın filmde kullanılan, Giacchino’nun Star Trek için yaptığı müziğini fazlasıyla andıran orkestra cover’ını pek beğenmemiştim. Keşke bu versiyonu jenerik dışında da kullanmanın bir yolunu bulsalardı.

8) Taking A Stand – Henry Jackman (Captain America: The Winter Solder)

Tamam, tam olarak tek bir karaktere özel bir parça olarak kullanılmadı bu müzik filmde. Fakat Captain America için harika bir modern tema müziği bu. Eski ile yeninin, kural ile doğrunun, ideal ile eylemin, kontrol ile özgürlüğün çok hoş bir birleşimi.

7) Driving with the Top Down – Ramin Djawadi (Iron Man)

Bunun ilk filmden sonra tekrar kullanılmadığına hala inanamıyorum. Marvel Sinematik Evrenini’nin super villain kılıklı eski patronu Ike Perlmutter’ın devam filmlerinde bestecilere fazla para ödememek için yaptığı bu ve buna benzer tercihler insanı gerçekten hayrete düşürüyor.

6) Guardians of the Galaxy – Tyler Bates

Filmlerinde kullanılan popüler 70-80’ler şarkılarının arasında biraz kaynasa da, Guardians of the Galaxy çok iyi bir tema müziğine de sahip.

5) We Did It – Alan Silvestri (Captain America: The First Avenger)

Bana kahramanlığın sesini anlatabilir misin Alan? Sanırım evet.

4) Winter Soldier – Henry Jackman

Mekanik çığlıklar ve mental haykırışlar. Çizgi roman yapımları içerisinde bir karakteri bu kadar doğru yansıtan çok az müzik var.

3) Ant-Man – Christophe Back

Kuantum diyarlarına yapılan yolculukların, iyi niyetli soygunların ve gece yarısı yaptığım gizli mutfak kaçamaklarının resmi tema müziği.

2) Iron Man – Brian Tyler

MCU dahilindeki en kuvvetli ikinci tema müziği. Pek fark edilmese de Age of Ultron ve Civil War’da da çok kısaca dokunmuşlardı. Umarım Infinity War’da etkili bir şekilde kullanmanın yolunu bulurlar. Karaktere kattığı çok şey var bana kalırsa.

1) The Avengers – Alan Silvestri

E yani, tabii ki de! Alan Silvestri’nin ilk Avengers filmi için bestelediği bu parça, gelmiş geçmiş en ikonik ve en etkili süper kahraman tema müziklerinden. 1:05’de başlayan kısmı duyunca tüyleri diken diken olmayan Marvel hayranı var mıdır? Alan Silvestri’nin de Age of Ultron’daki yokluğu kendisini çok fazla belli etmişti, usta bestecinin Infinity War ile seriye geri dönmesi o kadar yerinde bir karar ki.

Listedeki bazı müziklere mobilden ulaşamayanlar için spotify listesi:

Siz ne düşünüyorsunuz, MCU’nun müzik politikası doğru mu? Peki listeye katılıyor musunuz? Atladığımız var mı?

 

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza katılabilir, bizi FacebookTwitter ve Instagram adreslerimizden takip edebilirsiniz.

 

Etiketler: .

Yazar

unratedlogician

Mantık arayışı için çıktığı yolda anlamsızlığı benimsemiş, sevmiş ve kucaklamıştır; biraz okur, biraz izler, biraz da yazar. Şu sıralar pek başka bir şey yaptığı da söylenemez, sanırım.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.