• Home
  • keyboard_arrow_right MCU
  • keyboard_arrow_right [Liste] MARVEL CINEMATIC UNIVERSE Altında Çıkmış 17 Filmin Kötüden İyiye Sıralaması!

MCU

[Liste] MARVEL CINEMATIC UNIVERSE Altında Çıkmış 17 Filmin Kötüden İyiye Sıralaması!

unratedlogician 5 Aralık 2017


Background
share close

Önümüzdeki yıl MCU’nun 10. yıl dönümü olacak. Stüdyo, bu zaman zarfı içerisinde sinema tarihinin gelmiş geçmiş en büyük ölçekli serilerinden birisini yarattı. Bugüne kadar iyisiyle kötüsüyle tamı tamına 17 film çıkardılar. Biz de bu sinematik evrenin filmlerine ufak bir bakış atalım, değerlendirelim ve sıralayalım dedik. İlerleyen dönemlerde bu konuyu daha derinlikli ele aldığımız bir podcast de yapabiliriz, belki. Olasılıklar her zaman mevcut. Şimdilik ise Geekstra olarak ortak paydada buluştuğumuz listemiz şöyle:

17) Thor

thor

 

Thor, son zamanlara kadar MCU’nun ne yapacağını en çok bilemediği karakteriydi. 2011 yılında çıkan filmi de bu bilinmezliğin başlangıcı niteliğinde. Ne materyale özgü o mistiklik tam olarak kucaklandı, ne de tatmin edici bir gerçekçi bakış açısı sunulabildi. Yönetmen Kenneth Branagh’nın Thor-Odin-Loki üçlüsü arasında kurduğu shakespeare’vari aile draması ilgi çekiciydi, fakat filmin büyük çoğunluğunu Jane Foster ve saz arkadaşları ile bayat sitcom tadındaki ortamda geçirmek bu ilgi çekiciliği de fazla geri plana attı. Bu duruma New Mexico gibi görsel olarak çorak ve durgun bir mekanın da sıkıcılığı eklenince Thor, MCU’nun en zayıf halkalarından birisi, belki de en zayıfı olarak belleklerde yer etmiş oldu.

 

16) Thor: The Dark World

thor 2

The Dark World, ilk filmin üzerine çok şey koyabilmiş bir film değil. Listenin dibinde olmamasının en büyük nedenleri Thor dünyasının en verimli karakteri olan Loki’ye olan odağın ilk filme nazaran biraz daha fazla olması, görece daha ilgi çekici bir görsel lisan barındırması ve ilk filmdeki sit-com tadı devam etse de seviyesinin birkaç tutam azalması sanırım.

 

15) The Incredible Hulk

hulk

Tekil bir film olarak baktığımızda The Incredible Hulk, MCU’nun en hakkı yenen yapımlarından birisi bana kalırsa. Bruce Banner’ı en iyi ve doğru şekilde ele alan film olduğu da iddia edilebilir. Fakat hem karakteri canlandıran aktörün değişmesi, hem de evrene olan bağlantıların minimum seviyede olması bu filmi ister istemez biraz dışarı itip, hafızalarda fazla yer tutmamasına sebep oluyor.

 

14) Avengers: Age of Ultron

ultron

Age of Ultron sinematik evrenin günahlarını üstlenen iki filmden birisi. Anlatmayı ve üzerinde durmayı amaçladığı çok fazla şey var fakat bunu tek bir filmde yapmak kolay olmayabiliyor. Yeni tanıttığı karakterlerin çoğunun ve en önemlisi kötü adamının altını yeterince dolduramaması, buna vakit bulamaması Age of Ultron’un en büyük sorunuydu. Ayrıca dünyanın sonunu konu alan bir filmde kötü adamın verdiği tehlike hissinin azlığı da tat kaçırabilen bir unsur. Neyse, en azından sinematik evrene Vision’ı kazandırdı.

13) Iron Man 2

iron man 2

Sinematik evrenin günahlarını üstlenen film demiştik, bunlardan biri de Iron Man 2 işte. Bir filmin derdi anlattığı hikayeden çok önündeki filmlere yol yapmak olunca, durumu RDJ karizması bile tamamen kurtaramıyor. Yine de içinde MCU’nun izlemesi en keyifli birkaç sahnesini barındırması, kendisini listenin en diplerinde olmaktan da kurtarıyor.

 

12) Captain America: The First Avenger

cap 1

The First Avengers yapması gereken en önemli şeyi yapan fakat buna yardımcı etkenlerde sınıfta kalan bir film. Steve Rogers ve onun etrafını dört dörtlük bir şekilde ele alsa da, özellikle filmin son yarım saatinin genel itibari ile “meh”liği filmin daha üst sıralarda yer almasına izin vermedi.

 

11) Guardians of the Galaxy Vol 2

gotg 2

Bu film için tanımımızı daha önce de yapmıştık: GOTG Vol 2, biraz dağınık, biraz ezilmiş bir pasta! Kusuru belki de bazı şeyleri biraz fazla kısıp, bazı şeyleri biraz fazla sunması. İlk filme tam ayarında bir pasta diyelim. Keki, kreması, sosu, meyvesi her şeyi kıvamında olan bir pasta. GOTG Vol 2 ise o sevdiğimiz kremaya, sosa ve meyvelere sahip, fakat onları bir arada tutacak keki ise biraz ince, biraz ezik, biraz dağınık.

Etiketler: .

Yazar

unratedlogician

Mantık arayışı için çıktığı yolda anlamsızlığı benimsemiş, sevmiş ve kucaklamıştır; biraz okur, biraz izler, biraz da yazar. Şu sıralar pek başka bir şey yaptığı da söylenemez, sanırım.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.