Çizgi Roman, Film-Dizi, Oyun, Etkinlik haberleri, Cosplay galerileri ve Podcast yayınları!

[INFINITY WAR’A DOĞRU] MCU Maratonu – İlk Hafta: Iron Man (2008)

Daha genel bir film değerlendirmesi de yapmak gerekirse; girişinden itibaren filme karakter ve ton kazandıran ilk şey müzikleri kesinlikle. Devam filmlerinde de, özellikle ikinci filmde bu kısmın eksikliği fazlaca göze çarpıyor aslında. Müziğin desteklediği ton, daha giriş sahnesinde kendisini tanıtıyor. Filmin zaten çok doğru dozda tuttuğu karakter ve diyalog odaklı bir mizahı var. Özellikle Tony’nin Iron Man zırhı deneme testlerinden oluşan anları, 2 saatlik bir klip olsa bile sıkılmadan kendini izletebilir gibi.

bscap0025

CGI ve aksiyon da oldukça başarılı. Zamanına göre de değil sadece. 2008 yılında çıkmış bu filmin, görsel kalite olarak MCU’nun zirvesine kolaylıkla oynayabileceğini düşünüyorum. Kaçırıldıktan sonra Afganistan’a geri döndüğü ilk anlar favori Iron Man sekansım olabilir. Mark Three de, hem dizayn hem de CGI olarak en iyi Iron Man iyi zırhı tartışmasız, yani bence.

bscap0032

bscap0033

bscap0034

bscap0036

Karakterlerden biraz daha detaylı bakacak olursak; Tony Stark’ın, bu filmde hayatında gerçek anlamda belki de ilk kez korkuya kapıldığını görüyoruz. Endişe ve pişmanlık duyabildiğinin farkına varıp, sorumluluk almanın ve bir şeyleri değiştirebilmenin getirdiği hazzı tadıyor ilk kez. Tony, Iron Man olmak hoşuna gittiği için de Iron Man aslında ve kim olduğunu bu yüzden saklamıyor. Bütün dezavantajlarına rağmen, bu yönü takdir edilesi ve biraz da kıskanılası açıkçası. Sonuçta, Iron Man olmak kimin hoşuna gitmez ki?

bscap0023

Bu filmin en büyük başarılarından birisi de Tony-Pepper ilişkisini ele alış şekli. İkili çok uyumlu, arasındaki kimyaya diyecek söz yok, fakat filmin odağını bozacak, kalabalıklaştıracak maceralara bu filmde atılınmaması da takdir edilmesi gereken bir yönü filmin bana kalırsa.

Klavyenizi ← → kullanarak ilerleyin


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Loading...
Devamını oku:
Amber Heard, Mera OIacağını Doğruladı!

Man of Steel ile temellerini attığı ve yaklaşık 1 hafta sonra vizyona girecek olan Batman v Superman:...

6. Beyoğlu Sahaf Festivali

Başlıktan da anlaşılacağı üzre, bu yıl altıncısı düzenlenecek Beyoğlu Sahaf Festivali'nin. 25 Eylül'de başlayıp 14...

Kapat