• Home
  • keyboard_arrow_right OYUN
  • keyboard_arrow_right PLAYSTATION
  • keyboard_arrow_right Call of Duty: WWII Hakkında Açıklanan Herşey: Fragman, Hikaye Detayları ve Multiplayer Özellikleri

OYUN

Call of Duty: WWII Hakkında Açıklanan Herşey: Fragman, Hikaye Detayları ve Multiplayer Özellikleri

David 27 Nisan 2017


Background
share close

Yeni Call of Duty oyunu Call of Duty: WWII, geçtiğimiz akşam Londra’da düzenlenen bir etkinlik ile gün yüzüne çıktı. Activision CEO’su Eric Hirshberg’ün ”Call of Duty köklerine dönüyor” sloganı ile tanıttığı oyun pek çok Call of Duty hayranının (ben de dahil) yıllardır beklediği şeyi yapıyor ve 8 yıl sonra ilk başladığı yere dönüyor: İkinci Dünya Savaşı’na. (İkinci Dünya Savaşı’nda geçen son Call of Duty oyunu, 2008 yılında çıkmış olan Call of Duty: World at War’du.)

Etkinliğin hemen başında yayınlanan ve Franklin D. Roosevelt’in Normandiya Çıkarması öncesinde yaptığı konuşma ile açılan fragman ile birlikte, bir Call of Duty oyununda en son 9 yıl öncesinin grafikleri ile gördüğümüz İkinci Dünya Savaşı’nı, günümüz grafikleri ile görme şansına sahip oluyoruz.

Oyunun köklere dönme dışında vaat ettiği bir diğer şey ise karanlık, sinematik, epik ve ayakları yere basan bir hikaye. IGN’in yayımladığı ilk bakış yazısında oyunun ırkçılık, dini zulüm ve sexism gibi konuları işleyeceği belirtilmiş. Bu konular için, oyunun yapımcı stüdyosu Sledgehammer Games, İkinci Dünya Savaşı tarihçisi ve yazar Martin Morgan ile çalışmış.Bunu dışında oyunun, diğer Call of Duty oyunlarından alışkın olduğumuz gibi birden çok karakterle dünyanın farklı yerlerinde geçen bir hikayesi olmayacak. Oyunun geliştiricileri, ayakları yere basan, insana dair, samimi ama aynı zamanda D-Day ( Normandiya Çıkarması) ve Bulge Muharebesi gibi olayları tüm korkunçluğu ile yansıtan bir savaş hikayesine odaklanmayı seçmişler.

4ryus57HPpZFcnfsEE784P-650-80IGN’e göre oyunda kontrol edeceğimiz karakterin adı Ronald “Red” Daniels. Kendisi 19 yaşında bir Texas’lı. Oyunun %95’ini bu karakter ile oynayacakmışız. Oyunun geliştiricileri bu karakterin bir süper kahraman veya tek kişilik bir ordu olmadığının altını çiziyor. Onun, ülkesine hizmet etmeyi isteyen, genç yaşında ilk kez Avrupa’ya ayak basmış ve eline silah tutuşturulmuş bir genç olduğunu belirtiyorlar. Buna ek olarak oyunun geliştiricileri, Red ile oynarken 19 yaşında Texas’lı bir çocuğun yapamadığı hiç bir şeyi yapamayacağımızı da belirtiyorlar.

CallofDuty_WWII_Screen2-720x405 (1)

Son yıllarda Call of Duty oyunlarında görmeye alıştığımız üzere, yine Hollywood filmlerinden aşina olduğumuz bir yüzü oyunda görme şansına sahip olacağız. Bu isim Transformers serisinden tanıdığımız Josh Duhamel. Kendisi oyunda Sergeant Pearson karakterine hayat verecek. The Hollywood Reporter haberine göre, Josh Duhamel oyun hakkında yaptığı açıklamada, senaryonun şu ana kadar okuduğu her hangi bir film senaryosu ile rekabet edebileceğini söylemiş ve oyundaki karakterlerin çok yönlü olmasını övmüş.

screen_shot_2017-04-26_at_10.32.16_am_-_h_2017

Oyunun multiplayer tarafında öne çıkan nokta ise yeni bir oyun modu olan ”Savaş Modu”. Bu modun özellliği ise yine IGN’e göre, hikayeye sahip bir multiplayer modu olması. Bu mod ile birlikte oyuncular İkinci Dünya Savaşı’nın ünlü cephelerinde, hem Allies, hem de Axis tarafı olarak oynama imkanına sahip olacaklarmış. Mod için kesinleşen senaryolardan biri beklenildiği gibi Normandiya Çıkarması. Multiplayer için duyurulan bir diğer yenilik ise ”Division Sistemi”. Karakter sınıflarının yerini alacak olan bu sistemde her oyuncu bir division içinde yer alırken, oyuncunun ilerlemesi ise rütbe atlama şeklinde olacakmış. Bunun dışında oyuncular maç aralarında Headquaters adı verilen ve Destiny’deki Tower sistemine benzeyen bir yerde vakit geçirebileceklermiş. Call of Duty: WWII’nun multiplayer’ı oynanabilir bir şekilde E3 2017’de yer alacakmış.

TMbNFeheDV2oYXhEqT4FxH-650-80

Sledgehammer Games, ayrıca Call of Duty’nin ünlü Nazi-Zombie modunun da oyunda yer alacağını yayımladığı bir görsel ile göstermiş oldu.

C-Ww5TZXsAEjv49

Oyun şu anda ön siparişe açılmış durumda ve ön sipariş veren oyuncular ilk olarak Playstation 4’te, daha sonra diğer platformlarda yapılacak olan oyunun özel betasına katılabilecekler.

Activision çatısı altında bulunan Sledgehammer Games tarafından PS4, Xbox One ve PC platformları için geliştirilen Call of Duty: WWII’nun çıkış tarihi ise 3 Kasım 2017.

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi! Bize destek olmak isterseniz, PATREON sayfamızdan bizlere destek olabilirsiniz.
Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın!

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.