• Home
 • keyboard_arrow_right OYUN
 • keyboard_arrow_right MAKALE
 • keyboard_arrow_right Derdim Var!: Nintendo Switch

OYUN

Derdim Var!: Nintendo Switch

ExOblivione 17 Ocak 2017 3


Background
share close

Selam gençler! Bir başka Derdim Var yazısına hoş geldiniz. Bu sefer kendime dert edindiğim şey Nintendo’nun yeni konsolu Switch.

Nintendo Switch’in ilk tanıtım videosu yayınlandığında gerçekten heyecanlanmıştım. Nintendo, konsol tarihi boyunca kazandığı tecrübeleri sonunda tek bir melez konsolda bir araya getiriyordu. Tanıtım videosunda gördüğümüz, hem taşınabilir hem de ev konsolu olarak kullanılabilen ve Nintendo’nun kendine özel çoklu oyuncu ve herkes için eğlence bakış açısını ve hatta firmanın ruhunu taşıyan bir konsoldu. Ve bu içimdeki Nintendo aşkını yeniden alevlendirmişti.

Heyecanla  çıkış tarihi, fiyat, aksesuarlar, konsolun fiziksel ve kullanım detayları ve tabi ki oyunları hakkında daha fazla bilgi öğreneceğimiz 12 Ocak Nintendo Switch sunumunu beklemeye başladım.

Peki madem bu kadar heyecan duyuyordun bu konsolla ilgili, paşam derdin bu işin neresinde diye soruyorsunuz değil mi?

Türkiye saati ile 13 Ocak sabah 7’de seyrettiğim korkunç sunuma kadar bir derdim yoktu açıkçası.

Bir şirketin yıllık bütçe sunumuna katılmış hissiyatı yaşadığım bu 1 saatlik sıkıcı tanıtımdan sonra bir çok dert bir anda sardı bünyemi.

Dertleri sıralamaya geçmeden önce şunu belirtmek isterim. Nintendo Switch’in bir konsol ve donanım olarak hala heyecan verici ve özellikle Wii U’dan daha potansiyelli bir ürün olduğuna hala inanıyorum.

Ve fakat;

İlk ve ana soru – Bu nasıl çıkış oyunu listesi!

Tamam kabul, her yeni konsolun çıkış oyunları listesi öyle muhteşem olmaz ve asıl oyunlar düşene kadar ilk alım yapan kişiyi meşgul edecek 1 belki 2 oyun olmasına dua edersin. Fakat gerek Sony’nin gerekse MS’in konsolları her zaman 3.parti firmaların (EA, Activision, Ubisoft vb) desteğini alarak bu dönemleri olabildiğince sorunsuz atlatmayı başarmıştır. Playstation 4 çıktığında çıkış oyunları pek matah değildi örneğin. Elimizde standart kalite Knack ve görsel olarak şov amacı dışında zayıf bir FPS olan Killzone oyunu vardı. Öbür yandan özellikle çoklu oyuncu desteği sayesinde aradaki oyunsuz süreyi dolduran Battlefield 4, Call of Duty gibi oyunlar ve Ubisoft’un yeni Assassin’s Creed oyunu konsolun kendine özel çıkış oyunu kıtlığına destek atmıştı.

3082292-zelda-breath-of-the-wild-grand-world
İşte her şey bu oyun için!

Gelelim Nintendo Switch’e. 3 Mart gibi yakın bir zamanda satışa çıkacak olan konsol için çıkışta taşıyacak tek bir ana oyun var ki o da zamanında Wii U için duyurulmuş ve hatta Wii U’ya da çıkacak olan Legend of Zelda: Breath of the Wild. Yani öyle bir durum ki Nintendo baya baya “alın size Zelda konsolu çıkardık, idare edin. Ha ama üzgünüz yeni konsolda Zelda oynamak istiyorsanız bir 360 dolarınızı alacağız canım” diyor ve hatta nanik yapıyor üstüne. Bu gerçekten hele de uzuuun zamandır Zelda oyununu bekleyen, bunun için Wii U almış Nintendo severlere büyük terbiyesizliktir.

Zelda dışında Wii U’dan port edilecek Mario Kart 8 bile konsol çıktıktan 1 ay sonra ancak Switch’e gelebiliyor. Yeni Mario oyununu mu sordunuz? Onun için Kasım-Aralık dönemini beklemek zorundasınız. Splatoon 2 mi dedi biri? O da yaz döneminde efendim. Kesin çıkış tarihi bile belli değil.

nintendo-switch-games
Çıkış takvimi

Bakın Xenoblade 2, Dragon Quest, Fire Emblem Warriors ve hatta artık bilmem kaçıncı kere bir platforma çıkacak Skyrim’in bile çıkış tarihleri net değil. Hani bu oyunlar için alacaksanız bu konsolu hiç kasmayın 2018’de falan alırsınız, hem çoğu oyunun tarihi netleşir hem de konsolun geleceği olacak mı olmayacak mı onu görürsünüz.

Veya benim gibi sadece Zelda’yı oynamak için alıp sonra satarsınız.

İkinci soru – Bu nasıl fiyat?

Wii’nin çıkışından beri biraz da Nintendo’nun kendini pazarda farklı konumlandırmasından da kaynaklı olarak, Nintendo konsolları Nintendo fanları dışında çoğu oyuncu için 2. planda kaldı. Gerek oyunlarının genellikle eğlence/parti ve aile odaklı olması gerekse donanımsal zayıflık nedeniyle Sony ve MS’in konsollarındaki görsel kaliteyi ve multiplatform oyun çeşidini yakalayamaması bunun başlıca nedenlerinden.  Nintendo da bu durumdan gayet memnun olmalı ki, Switch’de de aynı kafada ilerlemeyi tercih etmiş. Lakin oyun pazarı Wii U çıkışından sonra özellikle Sony’nin ilk ara nesil konsol olan Playstation Pro’yu çıkarması ile oldukça değişti. Şu an 5 sene de bir nesil değiştiren konsol piyasası artık yok. Seneye Microsoft’un çıkartacağı Scorpio ile beraber bu süreç tamamen tarihe gömülecek ve yeni nesil – ara nesil – yeni nesil şeklinde bir sürece gireceğiz.

NintendoSwitchPrice

Bu noktada pazardaki konsol fiyatlandırmaları da değişim gösterecek. Örneğin şu anda yanında bir hatta iki oyunla beraber 299 dolara ps4 slim veya xbox one slim almanız mümkün. Bu konsollar hem 3 senelik oyun kütüphanesine sahipler hem de donanım olarak Switch’ten üstünler. Deneyim kısmını Switch çıktığında ayrıca tartışırız.

Gel gelelim, Nintendo yeni konsolunu hem de yanında Wii Sports benzeri bir oyun olmadan 299 dolar etiketi (Bu Amerika’da vergiler eklenmemiş önerilen perakende satış fiyatı. Avrupa’da vergiler dahil 340 euro oluyor) ile satışa çıkaracağını duyurdu. Gerçekten cesurca bir fiyatlandırma bu. Zira kağıt üstünde karşılaştırdığınızda diğer konsollardan oldukça geride kalan bir ürünü aynı fiyata sırf “yeni” diye satışa sunuyorlar. Dediğim gibi çıktığında sunacağı deneyim ayrıca tartışılır. Lakin ilk alımı yaparken deneyimden önce kararı etkileyen önemli bir girdidir fiyatlandırma.

aksesuarlar
İşte o aksesuar fiyatları!

Sadece bu da değil, konsol için duyurulan aksesuarların fiyatları da cep yakan cinsten. Siz siz olun Switch alacaksanız o Joy-Con kontrollerini aman diyim kaybetmeyin. Zira tanesi 50, çifti 80 dolardan başlıyor.

Nintendo’nun, istediği kadar kendini rakipleri olmadığını iddia ettiği MS ve Sony’den farklı konumlandırsın, 300 dolarlık fiyat etiketi, ücretli ve nasıl çalışacağı daha tam belli olmayan online sistemi, pahalı aksesuarları, ekstra SD hafıza kartı gereği ve zayıf çıkış oyunları listesi ile tüketicinin kafasında soru işareti uyandırdığı kesin.

Bu piyasa şartlarında fiyatının 250 dolar olması ve şu 1,2, Switch denen oyunun (ki kendisi 50 dolar etmeyecek bir oyun) konsol ile beraber verilmesi gerekirdi.

Üçüncü soru – Ücretli online üyelik?

Evet yanlış okumadınız. Nintendo sonunda Sony ve MS gibi konsolun online özellikleri için ücretli üyelik sistemine geçeceğini açıkladı. İnanılır gibi değil. Ve işin komik tarafı konsolun online sistemi tam olarak nasıl çalışacak, arayüzü nasıl olacak gibi konularda tek kelime etmediler. Bildiğimiz tek şey sonbahara kadar online hizmetlerin ücretsiz olacağı, sonrasında ise aylık ücrete tabi tutulacağımız. Bu ücretli üyelik sayesinde, arkadaşlarınız ile bir mobil uygulama(!) üzerinden sesli konuşabilecek, özel indirimlere erişebilecek ve her ay NES ve SNES klasiklerinden verilecek bir oyunu o ayın sonuna kadar bedava oynayabileceksiniz. Evet son kısmı yanlış okumadınız. Sony ve MS’in verdiği hediye oyun sistemleri aksine Switch’de verilen oyunu sadece ve sadece o ay oynayabiliyorsunuz. Nasıl? Harika değil mi?

online
Neyse Sonbahar 2017’e kadar deneme süresi vermişler sağolsunlar.

Hangi devirdeyiz be Nintendo! Yahu zaten online altyapısı konusunda her yaptığın şey kısıtlı ve sorunluyken, bir de bunun üzerine para istemek ayıptır be! Ortada Xbox Live gibi sağlam bir örnek var, sen buna benzer sistem kurduk bakın böyle böyle çalışacak diye anlatmak yerine güya avantaj olacak iki sallamasyon özellik yazıp üstüne ücretli olacak canlarım demeye utanmıyor musun?

Bu kadarına da pes be!

Dördüncü soru – 3.parti desteği nerede?

Beyler kendimizi kandırmayalım. Konsolu destekleyen firmalar listesi kadar boş bir şey olamaz. Oyun duyuruları nerede arkadaş? Yani sen bu konsolu destekleyeceksen adam gibi bunun anlaşmalarını, programlamasını 2 sene önceden Nintendo ile yapmış olman gerekirdi. Koskoca EA getirmişsin sunuma, “Yeaaa biz EA olarak Fifa ile desteğimizi vereceğizz yeaaa, fifa yeaa” dedi ve gitti. Bu mudur? Ubisoft desen ağzı bir kere yanmış tabi, adamlardan konsola özel Beyond Good & Evil 2 gibi bir duyuru beklerken hiç sahneye çıkmadılar be! Kaç sene öncenin Rayman Legends’ını port ediyorlarmış sağolsunlar zahmet etmişler. He bir de Steep çıkacakmış ki kim bilir ne zaman o da.

nintendo-switch-nx-games-specs-release-date-147697502972
Nintendo Switch’i destekleyecek 3.parti listesi. Sunum esnasında nerede oldukları ise bilinmiyor.

Kısacası “daha duyurmamışlardır abi, E3’e saklıyorlardır” veya “3.parti desteği var işte bak Dragon Quest gelecek” kafasından çıkın arkadaşlar. Nintendo yine bizim beklediğimiz anlamda 3.parti desteği falan alamayacak. 3.partiden konsola özel oyun görmek bir yana her sene çıkardıkları multiplatform oyunları bile görmemiz zor, zira konsolun donanım gücü Xbox One’ın bile altında.

Yazık. Nintendo’nun kendi özel oyunları her ne kadar tatmin edecek kalitede olsa da, 3.parti desteği konsolun sağlıklı bir raf ömrü geçirebilmesi ve satışları için önemlidir.

Ve son soru – O nasıl bir sunumdu Nintendo!

tats
Bööyle bir sunumdu.

Yemin ederim Satoru Iwata’nın Nintendo Directleri ne kadar iyimiş değerini anladım sayende Nintendo! O nasıl bir sunumdu? Yani kaç bin kişi oturmuş heyecanla konsolu tanıtmanı bekliyor, sen çıkıp odun gibi ruhsuz, gereksiz ve yapma şaklabanlıklarla dolu bir sunum yapıyorsun. Zaten içerik olarak yetersiz sundukların bir de saçma sapan hareketler falan. Yapmayın gözünüzü seveyim ya. Bu işin %50 si şovdur, pazarlamadır. Tencere tabak seti almıyoruz, oynayıp eğlenmek için konsol alıyoruz. Her yaştan insanı güldürmek, eğlendirmek bizim asıl derdimiz diyen bir firmadan böyle sunumlar görmek istemiyoruz.

yvkapi4a7a7rbzalaja1
Hmmmm…

Yani biraz para harcayın adam gibi bir sunucu tutun, ne bileyim Iwata’nın zamanında yapılanlara da mı hiç bakmadınız arkadaş. Switch’in marka olarak tasarımı ve doğru iletişimi için belli ki para harcamışsınız. Yayınlanan ilk tanıtım videosundan bu belliydi. Eh biraz daha harcasaydınız da şu sunumun eli yüzü düzgün olsaydı ya. İyi ki bir parmak şıklatıp Switch! yapma espirisini bulmuşsunuz, paso onu kullanıp durdunuz. Daha konsol çıkmadan baydı lan. Free your mind be Nintendo! Çok mu şey istiyoruz.

Evet arkadaşlar, benim sunum sonrası dertlerim bu şekilde. Switch yeni bir konsol olarak gerçekten heyecan verici bir konsepte sahip, lakin bir konsolu hele de bir Nintendo konsolunu tamamlayan en önemli parça oyunlardır. Görünen o ki Nintendo bu konuda Wii U yenilgisinden dersini tam olarak almamış maalesef.

soguksu
Umarız Switch çıktığında üzerine bir bardak soğuk su içmek zorunda kalmayız.

Sizlerin Nintendo Switch ile ilgili düşünceleriniz neler? Çıktığı gibi alacak mısınız yoksa bekleyecek misiniz? Sizce Nintendo doğru yolda mı? Yorumlarınızı bekliyorum! Bir sonraki derdim var yazısına kadar esen kalın!

Hadin

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

This post currently has 3 comments.
 1. Prochnost on 18 Ocak 2017

  Abi Recep İvedik 5’in fragmanı çıkmış üstüne bi podcast çeksenize. sizce de Recep İvedik franchise’ı çok başarılı değil mi? sequel veya prequel’i yapılsa izlenmez mi? ne düşünüyorsunuz? bence en az 2 saatlik podcast çıkar hadi goriim sizi 😀

  • ExOblivione on 18 Ocak 2017

   😀 Öneri için teşekkürler.Eminim ki Recep İvedik hakkında 30 farklı muhabbet çevirebilecek başka mecralar vardır ülkemizde. O nedenle bu tarz “önemli” konuları onlara bırakmayı tercih ediyoruz. Hadin.

  • R.ist.T.O. on 19 Ocak 2017

   Selam,

   Önerin için teşekkür ederiz.

   Recep İvedik hiç izlemedik. Aramızda konuşur değerlendiririz. Alternatif olarak Batman Forever ve Batman & Robin yapsak? Veya en kötü modern süper kahraman filmleri incelemesi?

   Nedersin?

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.