• Home
  • keyboard_arrow_right OYUN
  • keyboard_arrow_right The Vanishing of Ethan Carter – Sherlock Holmes Sever Oyuncuları Buraya Alalım

OYUN

The Vanishing of Ethan Carter – Sherlock Holmes Sever Oyuncuları Buraya Alalım

Konuk Yazar 8 Aralık 2017 1


Background
share close

Bugün 2014 yılından, oynama fırsatını yeni bulduğum The Vanishing of Ethan Carter oyunu hakkında konuşmak için sabırsızlanıyorum. Polonyalı bağımsız oyun şirketi The Astronauts’un çıkardığı bu oyun insanı ilk saniyesinden son saniyesine kadar kendine bağlamayı çok biliyor. Oyunu oynarken bugüne kadar nasıl bu oyuna rastlamamışım, nasıl oynamamışım diye kendime kızmadan edemedim.

Paul Prospero isimli dedektifi canlandırdığımız bu oyunda, Sherlock dizisini çok seven bir insan olarak kendimi S.Holmes gibi hissettim. Oyunda Red Creek Valley ve Ethan Carter’ın sırrını çözmeye çalışıyoruz. Oyun, kendini diğer oyunlardan farklı yapan en önemli ve güzel özelliğini daha başlarken bize sunuyor. Başlarken karşımıza çıkan “Bu oyun elinizden tutmayacak” yazısı oyuncuda nasıl bir tecrübe uyandıracağına dair bir merak uyandırıyor.01

Ethan Carter isimli çocuğun hikayesinin anlatıldığı bu oyunda, hayal gücü ile oluşturduğu Sleeper isimli ruh, Carter’ın ailesine zor zamanlar yaşatır. Aile bu ruhtan kurtulmak için Ethan Carter’ı kurban etmeye karar verir. Ethan ise çözümü kaçmakta bulur. Biz de Paul isimli dedektifi yönetirken, bu olayların sonrasında neler olduğunu çözmek için Red Creek Valley isimli kasabaya geliyoruz ve maceraya başlıyoruz.

“Bu oyun elinizden tutmayacak”

Oyun elimizden tutmadığı için detayları kaçırmamaya çalışırken buluyoruz kendimizi. Sherlock gibi her detaydan bir şeye ulaşmaya çalışken tek fark, yanımızda Watson yok. Bu sürükleyici macerayı tek başımıza ve Sherlock gibi düşünerek çözmek zorundayız. Yolumuza başladığımızda gördüğümüz cesetler ve boş evlerdeki notlar oyuncuya gerçek bir dedektif hissi yaşatmayı başarıyor. Aynı zamanda oyunu birinci şahıs gözünden oynuyor oluşumuz etkiyi bir hayli artırıyor.

02Oyun hakkında spoiler vermek istemediğim için hikayesinden daha fazla bahsetmeden, oyunu diğer yönleriyle de övmek gerekiyor. Sunduğu atmosfer ve grafikleri oyuncuyu bütün muhteşemliği ile kendi içine almayı biliyor. Oyuna özel yapılmış müzikler de cabası.

Sonuç olarak Sherlock Holmes ve benzeri dedektif hikayeleri sever bir oyuncu iseniz bu oyunu oynamamak hayatınızda büyük kayıp olacaktır. Bu büyüleyici atmosferde, yardım almadan tek başınıza kendinizi Sherlock gibi hissedip bir olay da siz çözmek istemez misiniz?

Yazar: emnozcy

Etiketler: .

Önceki Bölüm
Podcast Sanırım
play_arrow
share playlist_add
close

MARVEL

Podcast Sanırım #01 – Agents of SHIELD 05×01-02: Biraz Fazla Mı İddialı?

Geekstra 6 Aralık 2017

Vedalardan hoşlanmayan, veda etmeyecekse kendini tanıtmayı da gereksiz gören, bazılarına göre samimi, bazılarına göre görgüsüzce hemen konuya dalan Unratedlogician’ın yeni podcast serisi PODCAST SANIRIM ilk bölümü ile karşınızda. Bu serimizde malum […]

Devamını Oku trending_flat

Yorumlar

This post currently has 1 comment.
  1. Erhan on 8 Aralık 2017

    Gerçekten başarılı bir oyun. Sherlock hayranı bir insan olarak baş karakteri kendi his ve düşüncelerime göre yönlendirebilmek güzel ve etkili bir deneyim sundu bana. Yazar arkadaşın eline sağlık. Bu kadar az spoilerla bu kadar etkili anlatabilmek ve böyle oyunlara dikkat çekmesi gayet hoş olmuş.

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.