• Home
  • keyboard_arrow_right OYUN
  • keyboard_arrow_right Yaşanması Gereken Deneyim: Firewatch

OYUN

Yaşanması Gereken Deneyim: Firewatch

Konuk Yazar 10 Aralık 2017


Background
share close

2017 yılının sonuna geldiğimizde son iki yılda oynadığım oyunlara dönüp bir baktım. Hikaye ağırlıklı oyun seven biri olarak oynanış ve hikayesiyle bende farklı bir yer etmeye başarmış aklıma gelen tek bir oyun vardı: Firewatch. Nedendir bilinmez bu oyun da bir bağımsız oyun stüdyosunun yapımı. Birçok büyük oyun firmasının sunamadığı etkileyiciliği eski Telltale çalışanları, bağımsız oyun stüdyosu Campo Santo sunmayı başarıyor.

Oyunda Henry isimli, geçmişinden ve hayatının rutininden uzaklaşıp yangın gözlemcisi olarak ormanın birinde göreve başlayan bir karakteri canlandırıyoruz. Delilah adındaki patronumuzun direktifleri ve verdiği görevler ile birlikte oyunun dünyasını keşfetmeye başlıyoruz. Oyunu macera/yürüme simülasyonu olarak tanımlarsam, oyunun dünyası ve atmosferi oyuncuyu tamamen içine çeken sıcaklığa ve güzelliğe sahip.

Grafiklerin kalitesi, renk tonlarının canlılığı, insanı içine çeken yapısıyla birlikte bu dünyada dolaşmak oyuncuyu sıkmıyor. Aynı tarz diğer oyunlarda yürümek ve dünyayı keşfetmek bir yerden sonra oyuncuyu sıkmaya ve biran önce şu bitsin de sonucu görsem dedirtirken Firewatch bu serüveni o kadar güzel yedirip dünyası ve atmosferiyle o kadar güzel bütünleştirmiş ki, insan oynarken ne kadar yürüyüp haritada ne kadar dolaştığının farkına bile varmıyor.Eye-Candy-Firewatch-2016-Video-Game-Computer-Screensaver1

Grafiklerin kalitesi, renk tonlarının canlılığı, insanı içine çeken yapısıyla birlikte bu dünyada dolaşmak oyuncuyu sıkmıyor.

Fakat oyunu bu kadar etkileyici yapan kaliteli grafik ve atmosferinin yanında en güçlü yanı olan diyaloglar. Etkileyici girişin ardından sade ve yavaş bir biçimde diyaloglar ile birlikte gelişen karakterler insanı yavaş yavaş etkilemeye başlarken, yönettiğimiz karakter olan Henry tamamen bizim tercihlerimiz sonunda şekillenmesi insanı tamamen içine çekip soluksuz bir oyun deneyimi sunmak için üzerine düşen görevi eksiksiz yerine getiriyor.

Verdiğimiz tercihler sonucunda karakterimizin cana yakın, sert, soğuk veya ılıman anlayışlı bir karakter olması tamamen bizim tercihlerimize bağlı. Bu özgürlük belki de şimdiye kadar yazılmış en iyi otantik diyaloglar ile birleşince tadından yenmez bir deneyim ve oynanış sunuyor oyuncuya.

Bu diyalogları tamamı ile benimsememizi sağlayıp, etkileyiciliğini bir o kadar artıran seslendirmeleri övmemek haksızlık olur. Diyaloglar ilerlerken karakterin duygusunu çok net bir şekilde bize hissettirmeyi başarıyor. Bu birleşimden etkilenmemek mümkün değil.

Bu kaliteli diyaloglar ve sunduğu oynanış tarzı ile birlikte bize yaşattığı hikâyesi insanı içine çeken başka bir faktör. Özellikle hiçbir spoiler vermek istemediğim hikayede oyunun başta gizemli başlayan hikâyesi bir noktadan sonra sürükleyiciliği ile oyuncuyu bilgisayar başından kaldırmamayı başarıyor. Fakat oyunun belki de eleştirilebilir tek yanı da hikayesinde bulunuyor. Oyunun sonu herkese hitap edebilecek bir son değil ve birçok kişi tarafından eleştirilebilir bir son. Sonunu beğenip tam anlamıyla da oyundan memnun ayrılabilirsiniz veya sonu hafif hayal kırıklığına uğratabilir. Fakat oyunun sonu hitap etmese bile bu güzel tecrübeyi yaşamaya kesinlikle değiyor.
tumblr_o3j0o8PEYW1rl7aayo1_1280
Sonuç olarak Firewatch’un kısa oyun süresine ve her oyuncuya hitap etmeyen sonuna rağmen oldukça güzel ve etkileyici bir oyun. Bu tür macera/yürüme simülasyonu oyunlarını en önemli özelliklerinden biri olan diyalog sisteminin ve seslendirmelerin çok kuvvetli ve etkileyici olması bu oyunu kaçırmamanız gerektiği anlamına geliyor. Bana sorarsanız kesinlikle bu güzel deneyimin tadını çıkarın.

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.