• Home
  • keyboard_arrow_right DİZİ
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right David Cronenberg Bir Dizi Yapmaya Hazırlanıyor!

DİZİ

David Cronenberg Bir Dizi Yapmaya Hazırlanıyor!

R.ist.T.O. 4 Eylül 2018


Background
share close
Cronenberg denince belki şu aralar belki de Scanners, Videodrome, The Fly, Naked Lunch, Crash, eXistenZ, A History of Violence ve Eastern Promises gibi filmlerin yönetmeni olan bu adam yerine,
Bekli de bu yaratıklar akla geliyor olabilir.
Bazılarımız için (ehem…) Cronenberg, “cerebral cinema” denince akla gelen isimlerden biriydi. Sınırları zorlama kavramının yalnızca konsept olarak değil anlatımın her aracına uygulanması gereken bir zorunluk olduğu izlenimini veren bir yönetmendi ve şahsım adına 2000 senesinden beri biraz daha sürreel/bilim kurgu yapımların boş boş beklemekteyim. Cronenberg, “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” ile onurlandırıldığı Viyana Film Festivali sırasında katıldığı panelde, bir dizi projesine başladığını fakat henüz dizi içeriği hakkında “konuşmaya izin” olmadığından detaya giremediğinden bahsetti. Yönetmenin dizi yönetmişliği var ve HBO’nun True Detective dizisinin 2. Sezon yönetmenliği teklif edildiğinde hikayeyi beğenmediği için reddetmişti. Panel sırasında genel sinema deneyiminin gittikçe yok olduğu ve bunu “ne kadar önemsemediği”ne bir kes daha değinen yönetmen bu durumun “evrim süreci”nin bir parçası olduğunu düşündüğünü belirten yönetmen, şöyle devam etti. “Günümüzde Televizyon ekranları gittikçe büyüyor, sinema ve televizyon izleme deneyimleri arasındaki fark giderek anlamsızlaşıyor.” Buna kanıt olarak da yönetmenlerin kullandığı görsel anlatım tekniklerini ele alıyor.

“Eskide yakın çekim sahneler yalnızca TV’de kullanılırdı ve sinemada asla kullanılmazdı. Bu günümüzde geçerli bir kural değil artık.”

Henüz stream servislerinin başını çektiği “yeni televizyon”un mecra olarak “sinematik anlatım”, “seri” ve “mini seri” gibi formatların optimum sentezini bulamamış oldukları kanısındayım. Çok az HBO/Hulu/Netflix dizisi sezon uzunluğu ve bölüm başı hikaye/akış dağılımı konularını tam olarak tutturabilmiş gibi geliyor. Her şeye rağmen Cronenberg’in sınırlı ama göreceli olarak uzun bir anlatım sürekliliği sağlanabilen bir mecrada ne anlatmak isteyebileceği büyük bir merak konusu. Henüz platform/kanal ve dizinin konusu gibi detaylar belli değil. Beklemek bizim işimiz… Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz. TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi! Bize destek olmak isterseniz, PATREON sayfamızdan bizlere destek olabilirsiniz. Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın!

Etiketler: .

Yazar

R.ist.T.O.

İzle, oku, tüket... Tekrarla.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.