• Home
  • keyboard_arrow_right FİLM
  • keyboard_arrow_right BLACK PANTHER
  • keyboard_arrow_right [İnceleme (Spoiler’sız)] Black Panther: Harika Bir Wakanda, Fena Olmayan Bir Black Panther Filmi!

FİLM

[İnceleme (Spoiler’sız)] Black Panther: Harika Bir Wakanda, Fena Olmayan Bir Black Panther Filmi!

unratedlogician 16 Şubat 2018


Background
share close

Marvel Sinematik Evreni’nin 18. filmi geldi çattı. Sonun başlangıcından önceki son durağımız, kutsal Wakanda topraklarına epik bir yolculuk vaat ediyor. Kendi adıma, bu vaadi karşılanıp karşılayamadığını bu yazıda dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım. Lafı pek daha fazla uzatmaya gerek yok sanırım.

Black Panther’ın en kuvvetli yanı, daha önce pek fazla çizgi roman filminin, hatta belki de hiçbirisinin yapamadığı kadar izleyiciyi dünyasının içine çekebilmeyi başarabilmesi sanırım. Atmosferi olağanüstü derecede özgün. Filmde gördüğümüz çoğu kare ilgi çekici. Kulağımızla buluşan neredeyse her melodi etkili. Karakterleri zengin, kötü adamları da dahil olmak üzere her birisinin altı yeteri kadar dolu. İşlediği temaları da güçlü. Evet, Black Panther bu yönleri bakımından sadece MCU değil, bütün çizgi roman filmleri arasında çok çok özel bir yere sahip.

Fakat filmin son üçte birlik kısmı ile birlikte hikaye akışının biraz bayatlamaya, kendini tekrar etmeye ve heyecanını kaybetmeye başladığı da bir gerçek. Aslında bu çizgi roman filmleri arasında oldukça yaygın görülen bir sorun. Hatta bana kalırsa bu sorunun gözükmediği veya çok çok az gözüktüğü sadece 4 MCU filmi(The Avengers, Winter Soldier, Civil War ve Doctor Strange) var.

Bu “3rd act” sorunundan kurtulmanın da bana kalırsa iki ana yolu var. Ya; tahmin edilebilir olsa da, bu kalıplar içerisinde özgün, yaratıcı ve karakterlerin izleyicinin empati kurabileceği şekilde zorlandığı bir problem oluşturulmalı, ya da; tamamen tahminleri ve beklentileri yıkmalı. Black Panther maalesef ilk filmi için bu yönde pek başarılı olamamış. Umarım karakterin devam filmleri buradan bir ders çıkarır.

Bir de benim bu film ile ilgili en büyük kişisel sorunum, ana karakterin biraz sönük kalması. Bu da karakterin yeterliliğini yeterince ispatlayamamasına neden olmuş bana kalırsa. Bu bir tercih. Fakat ben bu tarz bir yaklaşımın, karakterin ilk filminde tercih edilmesinin pek doğru bir karar olmadığını düşünüyorum açıkçası. Biz bu filmden çıktıktan sonra T’Challa’nın önünde eğilmeli, kendimizi parçalamalıydık. Tamam, biraz abarttım ama anladınız siz.

Black Panther bende T’Challa adına, bir Tony Stark için Iron Man veya Steve Rogers için Winter Soldier etkisi yaratamadı. Kötü diyemem, kesinlikle iyi ele alındığını düşünüyorum karakterin, fakat umduğum düzeyde değildi. Hatta ben, T’Challa’dan Civil War’da daha çok etkilenmiştim diyebilirim. Bu, karakterin kırılgan yanlarını gösterdikleri veya onu kusursuz ele almadıkları için de değil. Bu yönlerini tabii ki de göstermeleri gerekiyor. Sadece, bu filmin bazı kısımlarında fazla pasif kaldığını ve çözdüğü sorunları da biraz fazla “eh” ayarında çözdüğünü düşünüyorum.

Black Panther, Wakanda ve Black Panther Family(Shuri, Nakia, Okoye ve diğerleri) özelinde harika, Black Panther(T’Challa) özelinde ise iyi bir film. Bu da sanırım pek rastlanmayan bir durum, genelde tam tersine alışığız. Bu yazıda da filmin eksik yanlarından daha fazla kelime ayırarak bahsetmemin nedeni aslında basit. Başta bahsettiğim yanları ile film çıtayı öyle bir yere çıkarıyor ki hep orada kalmasını istiyorsunuz. Diğer ortalama-iyi filmlerde çok sık rastladığımız bazı sorunlar, burada da kendini gösterdiğinde biraz daha fazla dikkat çekiyor sadece. Black Panther bana kalırsa günün sonunda çok iyi bir film. Harika olmadığının fazla üzerinde durmak da belirli bir noktadan sonra filmin ortaya sundukları/sunabildikleri adına biraz haksızlık oluyor sanki.

Ek Notlar: Fazla detaya girmeden filmin bazı yönlerinden spoiler’sız bahsetmem gerek sanırım.

-Oyunculuklar filmin genelinde çok çok iyi. Bu yönden sırıtan herhangi bir oyuncu/karakter yok.

-En başta bahsettiğim gibi film, görüntü yönetmenliği(Rachel Morrison) ve müzik(Ludwig Göransson) konusunda harika.

-Andy Serkis’i insan olarak görmek ayrı bir keyif.

-CGI(özel efektler) film çoğu kısmında başarılı olsa da, son 20 dakikadaki aksiyon sahnelerinde biraz fazla sırıtıyor.

-Martin Freeman filmde beklediğimden daha çok yer almış.

-Shuri MCU’da gördüğüm en iyi kahramana yardımcı karakter olabilir.

-Nakia MCU’da gördüğüm en cool kadın(iyilerin tarafındaki) karakter olabilir.

-Okoye MCU’da gördüğüm en badass kadın(iyilerin tarafındaki) karakter olabilir.

 

Siz ne düşünüyorsunuz? Black Panther’dan beklentileriniz neler? Filmi izlediyseniz, sizin için öne çıkan kısımlar ne?

 

Aşağıdaki yorum kutusunda düşüncelerinizi paylaşabilir, Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza katılabilir, bizi FacebookTwitter ve Instagram adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

Etiketler: .

Yazar

unratedlogician

Mantık arayışı için çıktığı yolda anlamsızlığı benimsemiş, sevmiş ve kucaklamıştır; biraz okur, biraz izler, biraz da yazar. Şu sıralar pek başka bir şey yaptığı da söylenemez, sanırım.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.