• Home
 • keyboard_arrow_right FİLM
 • keyboard_arrow_right MCU
 • keyboard_arrow_right [Infinity War’a Doğru] MCU Maratonu – Hafta VIII : Thor The Dark World

FİLM

[Infinity War’a Doğru] MCU Maratonu – Hafta VIII : Thor The Dark World

unratedlogician 23 Şubat 2018 4


Background
share close

Infinity War’a doğru geri sayım devam ederken(son 63 gün!), haftalık MCU filmleri maratonumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Gecenin en karanlık anını aşmak üzereyiz. Şafağa en yakın olunduğumuz zamandayız. Evet, tahmin edebileceğiniz gibi sıradaki filmimiz: Thor The Dark World!

Şunu aradan çıkartmak gerek diye düşünüyorum. Thor The Dark World, sinematik evrenin en düz filmi. Burada düz kavramını kullanmamın tek bir nedeni var aslında. Bu film, MCU’nun vizyondan en uzak filmi.

Eğer ortada bir MCU formülü varsa, bunun en büyük göstergeleri kesinlik burada saklı. Thor: The Dark World, tam anlamı ile bir kurul filmi. Ne 5 farklı yazarı, ne de “işçi” yönetmeni bu filmin üretim sürecinin en kritik parçalarını oluşturuyor. Bu durum da, sinematik evrenin en risksiz filminin ortaya çıkmasına öncülük etmiş. Thor The Dark World’ün hikayesi düz, tonu kararsız, karakterleri çoğunlukla ilginçlikten uzak, mizahı donuk, teması belirsiz ve aksiyonu silik.

Fark ettiyseniz hiçbir sıfat net bir negatiflik ifadesi taşımıyor. The Dark World, o kadar vizyondan arınmış bir film ki, kötü veya berbat bile olamıyor. Aether yardımı ile tamamen vasatlıkla çevrelemiş kendisini sanki bir nevi.

Bu yumuşak başlangıçtan sonra, filmi serinin ilk filmi ile de biraz karşılaştırmak gerek, sanırım. Thor: The Dark World’un üzerine kurulu olduğu basit bir çıkış noktası var diye varsayıyorum. “İlk filmin en başarısız yanı neydi? Jane. Hah, tamam. Hadi devam filmini tamamen onun üzerine kuralım.” Bu tercihin başka herhangi bir şekilde alınmış olabileceğini hayal edemiyorum, etmek istemiyorum. Geriye kalan en akla yatkın seçenek olarak sabotaj kalıyor çünkü.

Bu bakış açısı filmi anlamamızda büyük bir rol oynayacak gibi duruyor aslında. Mesela “İlk filmin en gereksiz karakteri kimdi? Kat Dennings(karakterin adını bile bilmiyor). Hah, tamam. Onun rolünü 5’e katlayıp yanına da işe yaramaz bir karakter daha ekleyelim.” Değil mi?

Filmin senaryosunun bayatlığının üzerinde fazla durmak da istemiyorum aslında. Yanıyorum yanıyorum, kaçan fırsatlara yanıyorum sadece. İlk filmde Odin, ikinci filmde Friga üzerinden dönebilecek kompleks aile dramaları, Jane adına harcandı. İlk filmde en azından Odin yine çok güçlü ve etkili bir figürdü. Burada onu da tamamen kenara çektiler, film boyunca hiçbir şey yapmıyor. Eylem olarak da değil sadece, fikir olarak bile yok ortada neredeyse. Niye?

Yerine biraz Friga’yı getirir gibi olmuşlar, tam Loki ile aralarındaki ilgi çekici ve yer yer hüzünlü bağa biraz değinecekler sanıyoruz, fakat hemen orada da karakterin tamamen plot nedeniyle harcandığına tanık oluyoruz. Loki’ye motisvasyon olması için 2 sahne vermişler karaktere sadece meğerse.

Bu filmin vasatlığı aşabilmiş sadece iki ana ögesi var. Biri Tom Hiddleton’ın canlandırdığı Loki, diğeri de yer yer şaşırtan görsel dil/sinematografi(Kramer Morgenthau). İzlanda’da çekilen sahneler özellikle, ilk filmin o New Mexico sıkıcılığı sonrasında iyi bir seçim olmuş. Hatta filmin yapım aşamasında yapılan en iyi tercih o olmuş sanırım. Ayrıca bu görsel gelişim sayesinde Asgard ile Thor’un saçı/kostümü de bu filmde, ilkine oranla daha az yapay durmuş.

Ve diğer tarafta, tabii ki de mizah. Thor filmleri MCU’nun mizahı en fazla kullanmaya çalışan ama bir türlü tutturamayan serisi, bana kalırsa.

 

Bir şey söyleyebilir miyim? Sıkıldım. Thor The Dark World üzerine konuşmaktan sıkıldım. Ne uyduruk kötü adamından ne de vasat herhangi başka bir tarafından bahsetmeye gerek duymuyorum. En iyisi önümüze bakmak.

Sonuç olarak; Thor The Dark World, MCU’nun tekrar izlemeye en az yatkın filmi benim için. Ya da; ses açık olarak tekrar izlemeye en az yatkın filmi de diyebiliriz. Eğer karakter hakkında beklentilerin yoksa tek seferlik izle, 2 saat oyalan ve unut yapımı tam olarak. Unutmakta pek zorlanmayacağının da garantisini verebiliyor en azından film.

 

EK: Filmde hoşuma giden birkaç an

 

Siz maratonumuzun bu ayağı hakkında ne düşünüyorsunuz? Thor The Dark World tekrar izlenesi bir film mi? Tek bir kere olsa bile izlenesi bir film mi? İyi ki var mı? Siz ne dediğinizin farkında mısınız mı? Lütfen dalga geçiyorum deyin mi? Tamam öyleyse mi?

 

Aşağıdaki yorum kutusunda düşüncelerinizi paylaşabilir, Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza katılabilir, bizi FacebookTwitter ve Instagram adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

Etiketler: .

Yazar

unratedlogician

Mantık arayışı için çıktığı yolda anlamsızlığı benimsemiş, sevmiş ve kucaklamıştır; biraz okur, biraz izler, biraz da yazar. Şu sıralar pek başka bir şey yaptığı da söylenemez, sanırım.

list Arşiv

Background
Previous post

Yorumlar

This post currently has 4 comments.
 1. RaminoRemy on 4 Mart 2018

  Elinde Thor gibi bir karakter varken evrenin en silik aksiyona sahip filmlerinden birini çekmekte çok trajikomik değil mi ya, bizler için kocaman bir şaka olmalı bence bu film.Ne zaman MCU maratonu yapsam atlarım bu filmi, o kadar sevmiyorum işte.

 2. Kağan Özçelik on 4 Mart 2018

  Bu filmle ilgili sıkıntılardan biride bence karakter adına hiçbir gelişim sunamaması.Thor diğer başroller arasında herhalde en dandik karakter gelişimi hikayesine sahip olanı.Koskaca filmde Loki kendisinden çok daha fazla ilgi çekici konumda, aynı şekilde Jane karakterine de bu kadar anlamsız bir önem yükleyince Thor arada kaybolmuş gitmiş.

 3. DonaldBlake on 4 Mart 2018

  Bu filmde öyle çok fazla bir mizah problemi olduğunu düşünmüyorum ben.Özellikle Ragnarok ile kıyaslayınca bence daha ayakları yere basan bir film.Villain bir tek pek akılda kalıcı değil belki ama yeterli bir düzeyde, özellikle Asgard’a olan saldırı sekansını ve final dövüşünü seviyorum.Tabi birde Loki’nin en çok parladığı filmlerden birisi olduğundan onu izlemek ayrı bir keyif.Bir tek ben mi seviyorum bu filmi diye düşünüyorum bazen, galiba öyle.Güzel filmdi abi ya niye bu kadar çok gömüyorsunuz.

 4. Merve Çulha on 4 Mart 2018

  Ben daha fazla gömersin diye bekliyordum ama sanırım sende dayanamamışsın, incelemelerin arasında ki en kısa olan yazı buydu galiba 😀

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.