• Home
 • keyboard_arrow_right FİLM
 • keyboard_arrow_right MARVEL
 • keyboard_arrow_right Marvel Thor: Ragnarok ve Mitoloji: Ragnarok Arasındaki Farklılıklar

FİLM

Marvel Thor: Ragnarok ve Mitoloji: Ragnarok Arasındaki Farklılıklar

nordikhanim 6 Kasım 2018


Background

Uzun bir aradan sonra Thor Ragnarok filmini mitoloji ile kıyasladığım yazı ile karşınızdayım. Tabii bu yazıyı yazmakta biraz geç kalmış olsam da affınıza sığınıyorum gençler. Önemli olan herkesin filmi izlemesiydi!

Öncelikle filmi kişisel görüşümde değerlendirmem gerekirse, MU-AZ-ZAMdı. Üç yüz kere önüme koysalar her seferinde ilkmiş gibi oturur izlerim. Heyecanı, renkleri, kurgusu, karakterlerin stilleri harikaydı. TABİ MİTOLOJİYİ BİR KENARA KOYARSAK. Filme mitolojiyi gişeye emanet edip girdim zira asla beğenmezdim. Neden beğenmezdim? İşte şimdi aşağıda başlayacağım kıyaslamada buna değineceğim…

Bu yazıda İskandinav mitolojisinin kıyamet gününü anlatmayacağımı da belirtmek istiyorum. Çünkü yıllar önce yayınladığım İskandinav Mitleri #4: Kıyamet Günü yazısına tıklayarak neler olduğunu tüm ayrıntıları ile okuyabilirsiniz.

1- Ragnarok ‘ta Asgard dışında başka bir evrenin gösterilmemesi

İlk olarak mitolojiye göre Ragnarok geldiğinde evrenlerin toplumsal yapısında bozulmalar olacağı ve korkunç bir kışın hüküm süreceği anlatılmaktadır. Fakat filmde bununla ilgili herhangi bir şey görmedik. Asgard’da her şey günlük gülistanlık devam ediyordu. – Ta ki Hela gelene kadar. – Hela geldikten sonra bile sadece Asgard’ı değil Ygddrasil’de yer alan 9 diyarın tümünün yıkımını görmemiz gerekiyordu.

2- Jörmungandr’ın Asgard’ın yok oluşunda rol almaması

İskandinav mitlerine göre dünyanın sonunu getirecek üç etken var ve bunlardan en önemlisi Jörmungandr yani Dünya Yılanı’dır. Filmde kendisine yer verilmemesi büyük saygısızlıktı. Jörmungandr denizin derinliklerinden çıktığında yarattığı dalgalar ile korkunç bir orduyu taşıyan gemiyi evrene sürükleyecekti. Yani kıyameti başlatacaktı.

3- Heimdall’ın Gjallarhorn’u kullanmamış olması

Tüm bu olaylar yaşanırken her şeyi görmesi ile meşhur olan Tanrımız Heimdall ise insanlığı ve tanrıları uyarmak için Gjallarhorn’u üfleyecekti. Filmde Heimdall hem kılıcını hem de gücünü kaybetmiş olarak karşımıza çıktı. Boynuzundan zaten eser yoktu. Sadece Asgard halkını güvenilir bir yerlere götürmeye çabalıyordu. Gökkuşağı köprüsünde Gjallarhorn’u üflerken görmek ve o sesi işitmek için her şeyi verirdim!

4- Odin’in ölümü aslını yansıtmaması

Filmde Odin’in ölümü sebebiyle yeraltı Tanrıçası Hela’nın serbest kalması sonucu Ragnarok ’un başladığını görüyoruz. Fakat mitolojide bu böyle değildi. Tanrıların tanrısı Odin bizzat Ragnarok ’ta savaşmış ve Kurt Fenrir tarafından yutularak ölmüştür. İntikamı ise oğlu Vidar’ın Fenrir’i kalbinden bıçaklaması ile alınır. (Koca kurt Fenrir’i NEDEN Fenris yaptınız diye de sormadan geçemiyorum!)

5- Ateş Devi Surtr’un Asgard’ı yok edişi

Bence, filmde neredeyse birebir işlenmeye yakın olan ve form olarak anlatımlara uyan karakterlerden biri Ateş Devi Surtr’du. İskandinav mitlerindeki inanca göre Surtr, alevden yapılmış olan kılıcı ile kıyamet gününde ortaya çıkacak ve her şeyi bu kılıç ile yakacaktır. Kısmen de olsa kendisini görmüş olmamıza sevindim. Jörmungandr’ın olmayışını affettirdi.

6- Hela’nın Loki’nin çocuğu olduğu gerçeği

Yeraltı dünyasının yöneticisi Hel filmdeki adıyla Hela aslında Loki’nin Angrboda isimli dişi buz devi ile yaşadığı kaçamağın meyvesidir. Fenrir ve Jörmungandr ise onun kötü kardeşleridir. Filmde Hela adıyla anılıp Odin’in çocuğu, Thor ve Loki’nin ise kız kardeşi olduğunu gördük. Utanmasam sinema ortasına çıkıp “Dur kızım o senin amcan ve baban!” diye bağıracaktım. Ve size soruyorum Ölüm Tanrıçası olarak anılan birini nasıl öldürebilirsiniz? Ölüm, öldürülür mü ey Marvel!

7- Ragnarok’ta ismi geçen diğer tanrılara yer verilmemesi

Ayrıca filmde üç tanrı ile sınırlandırılmış durumdaydık. Sadece Thor, Loki ve Heimdall’ı görmek bana yetmedi. Ragnarok gününde meydanda savaş tanrısı Tyr olmalıydı, Freyr diğer tanrıların yanında olmalıydı, Odin’in güçlü ordusu Einherjar kıyamet günü Asgard’da olmalıydı, Valkyrie’ler, ateş ve buz devleri orada olmalıydı! KALABALIK OLMALIYDI!

8- Loki ve Heimdall’ın BFF olarak gösterilmesi

Mitlerdeki bir başka anlatıya göre Loki ile Heimdall gelmiş geçmiş en büyük düşmanlardı ve Ragnarok ’ta birbirlerini öldürüyorlardı. Filmde bir tek can dostum güzel insan deyip birbirlerine sarılmadıklarını görmedik.

9- Ragnarok’un her şeyin sonu olarak gösterilmesi

Aslına bakarsanız Ragnarok “her şeyin sonu” anlamına gelmemektedir. Yok edilen dünya kötülüklerden arındırılarak yerine yepyeni bir dünyanın geleceğine inanılmıştır. Böylece yeni bir başlangıçtan söz edilebilecektir. Fakat filmde Asgard’ın tamamen yok olduğunu ve koca bir halkı gemiye bindirip yeni bir evren aramaya mahkum bırakıldığını gördük. Tabi en azından Infinity War’u izleyene kadar kurtulduklarına sevinmiştik.

10- Mjollnir ile ilgili yapılan mantık hataları 

Son olarak ve en önemlisi filmde Thor’un meşhur çekici olan Mjollnir’in Hela tarafından paramparça edildiğini ve Thor’un bu yüzden tüm güçlerini kaybettiğini bir salya sümük ağlamadığını gördük. Fakat Thor, çekicinden güç almıyor, çekiciyle uçmuyordu. Mjollnir onun sadece bir silahıydı. Filmde bu kadar anlam yüklenmesi yanlıştı. Mjollnir ile ilgili bir başka mantık hatası ise bugüne kadar izlediğimiz her şeyden önce aslında Hela’nın silahı olmasıydı. Hela’ya ait bir silaha Odin neden daha sonra “Bu çekici tutan kişi eğer layıksa Thor’un gücüne sahip olacaktır” dedi? Kafamda deli sorular.

Kısacası az çok mitoloji bilgisi olanların film boyunca kafasını kurcalayan şeyler olmuştur. Hatta bazı sahnelerde “yok artık, bu kadar da olmaz.” dediğinize de eminim. Ama tüm bildiklerimizi kenara bıraktığımız zaman eğlenceli ve renkli bir film izlememiz mümkün. Son olarak…

Ah-ah, ah!

Ah-ah, ah!

Valhalla, I am coming!

Tagged as: .

Previous episode

Post comments

This post currently has 2 comments.
 1. Etem Altunbaş on 6 Kasım 2018

  Marvel evrenine ait olan İskandinav mitolojisini ilk araştırmaya bailafığımdan beri gerçeğiyle karşılaştırmayı bıraktım. Karşılaştırılırsa Marvel evrenindekinden gram zevk alınamaz ancak yazarlar Marvel evrenine göre yeni bir uyarlama yapmış ve o uyarlamaya göre zevk almaya baktım hep. Asıl mitolojiyle aşağı yukarı aynı olsaydı Thor’un Infinity War’da yer almaması gerekiyordu zaten. Doğru düzgün bir İskandinav mitolojisi temalı film serisi çıkmadığı sürece Marvel’ınkilerle idare edeceğiz 🙂

  • nordikhanim on 9 Kasım 2018

   Kesinlikle sana katılıyorum. Ben de filme girerken tüm bildiklerimi bir kenara koydum fakat bazı gerçeklerin de açıklanması gerektiğini düşündüm. Çünkü mitoloji ile alakası olmayan ve filmi sadece fan olarak izleyen bir kitle de mevcut. Thor’u ve Ragnarok’u filmdeki gibi bilmelerini de istemem. 🙂

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.