• Home
  • keyboard_arrow_right ÇİZGİ ROMAN
  • keyboard_arrow_right DC
  • keyboard_arrow_right Doomsday Clock – Nasıl Başladı?

ÇİZGİ ROMAN

Doomsday Clock – Nasıl Başladı?

Konuk Yazar 9 Ocak 2018


Background
share close

Bundan iki sene önce DC, New52 evrenini sonlandırıp DC Rebirth evrenini başlatmıştı. Bütün seriler numaraları sıfırlanarak birinci sayıdan hikayelerine başlamıştı . Peki neydi bu DC Rebirth evreni? Hep kulaklarda bir fısıltı olarak dolaşan Dr. Manhattan, Watchmen ve Doomsday Clock ile ne ilgisi vardı? Birbirlerine ve en sonunda Doomsday Clock’a bağlantı yaparak hepsinin üzerinden geçelim.

İlk olarak Dr. Manhattan üzerinden New52 ve Dc Rebirth evrenleri arasında olan bağlantıdan bahsedelim. New52 evreni başladığı zaman bildiğimiz DC evreninden farklı olan bazı durumlar fark etti okuyucular. Bunlardan en bariz ve göze batanlarından biri Wally West’in bu evrende olmayışıydı. Bununla birlikte New52’nin birçok hikayesi vasatın altında kaldı ve okuyucuların tepkisi bu duruma sert oldu. DC Rebirth başladığında Wally West evrene geri getirildi ve havada kalmış birçok soru Rebirth evreninin ilk sayısı olan DC Universe Rebirth one-shot’ında açıklığa kavuştu. Wally West’in dramatik geri dönüşü bütün çizgi roman okurlarını mest etti ve DC bu hamlesiyle okuyucularıyla bir nevi barışmış oldu.

Peki bu açıklığa kavuşan sorular nelerdi?

Wally West ilk olarak, kimsenin karşı koyamayacağı tanrısal bir gücün kendisini zaman akışı içine sıkıştırarak, bütün geçmişini unutturduğundan bahsediyordu Dr. Manhattan’ı kastederek. Wally speedforce’u kullanarak kendisini bir şekilde Rebirth evrenine getirmeyi başarmıştı. DC daha sonrasında yaptığı açıklamayla New52 evrenini Dr. Manhattan’ın yarattığını ve bahsi geçen New52 evreninde bazı karakterlerin olmayışını, bununla birlikte bazı karakterlerin ise ana hikayelerindeki farklılıklarını bu şekilde bağlamışlardı. Bu açıklamayla bazı şeyler anlam kazansa da okuyucular kendilerini daha fazla tatmin edecek olayların gelmesini istiyorlardı. DC Rebirth One-Shot’ının sonunda Batman, yarasa mağrasında Watchmen hikayesinden hatırlayacağımız Komedyen’in rozetini buluyordu. Bu olayla birlikte, DC evrenindeki karakterlerin Watchmen evrenindeki karakterlerle bir araya gelmesinin ilk tohumları atılıyordu.

Rebirth hikayeleri başladı ve tam gaz yol aldı. Devam eden dönemde Batman Rebirth ve Flash Rebirth’ün 21. ve 22. Sayılarında geçen the Button crossover hikayesine tanıklık ettik. Efsaneler efsanesi olmasa da geçtiğimiz aylarda çıkmış olan Doomsday Clock’a hazırlık yapmış ve çok yerinde bir anlatımı olan dört sayılık bir hikayeydi.

Peki bu kadar büyük bir altyapıyla kurulan Doomsday Clock hikayesi nasıl başladı? Kısaca ona bakalım. Hikaye başlangıcı Watchmen’e olan özlemi giderdiğini daha ilk sayfalardan anlıyorsunuz. Geoff Johns’un anlatım dilinin çok yerinde olduğunu söyleyebilirim. Bu bir inceleme yazısı değil de hikayeye adım atma, bir yol gösterme yazısı olduğu için spoiler vermeden ilk sayıyla ilgili ana düşüncemi şöyle belirteyim. Bir ilk sayı olarak okuyucuların aklında çok güzel ve yerinde soru işaretleri bırakıyor. Seriye ve karakterlere büyük bir özlem olduğu için bu sayıdaki durağanlık çok fazla göze batmıyor ama, hikaye bu tempoda devam ederse, DC bu kadar büyük bir altyapı üzerine kurduğu bu büyük yapıtın altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir diyebiliriz.

Yani görmüş olduğunuz gibi Doomsday Clock birçok riski beraberinde getiren bir başlık aslında DC için ama Geoff Johns’un sağlam kaleminin bu işin altından kalkacağına ve bize sonunda mest olacağımız bir hikaye okutacağına benim inancım tam. Okuma geçmişi olarak sadece Watchmen’i okumanızın yeterli olacağını Geoff Jhons yaptığı bir açıklamada belirtmişti. Bahsetmiş olduğum diğer hikayelerin veya sizin başka yerlerde görmüş olduğunuz uzun okuma listelerinin olsa da olur olmasa da olur kıvamında olduğunu yinelemek isterim. Hala okumaya başlamadıysanız çok geç olmadan bir an önce başlamanızı şiddetle tavsiye ederim.

Yazar: Wabbajack

Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza bekleriz.
TwitterYoutube ve Google + hesaplarımızdan da bizleri takip ediniz, Seviniz bizi! Bize destek olmak isterseniz, PATREON sayfamızdan bizlere destek olabilirsiniz.
Bu arada dost sitemiz Paralel Evren Çizgi Roman Dükkanına da göz atın!

Etiketler: .

Previous post

Yorumlar

Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış

Yorumunu Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bu site çöp yorumlardan kaçınmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için tıkla.