• Home
 • keyboard_arrow_right FİLM
 • keyboard_arrow_right MARVEL
 • keyboard_arrow_right [Infinity War’a Doğru] MCU Maratonu – Hafta III: Iron Man 2

FİLM

[Infinity War’a Doğru] MCU Maratonu – Hafta III: Iron Man 2

unratedlogician 12 Ocak 2018


Background

Infinity War’a doğru geri sayım devam ederken, haftalık MCU filmleri maratonumuza devam ediyoruz. Iron Man ile evrene giriş yaptık, The Incredible Hulk ile devam ettik, bu hafta ise MCU’nun ilk devam filmi var karşımızda: IRON MAN II

Iron Man 2, marvel sinematik evreni içerisinde guilty pleasure diyebileceğim tek film sanırım. Yani, filmin farkında olduğum bariz büyük kusurları ve eksikleri var, fakat izlemekten son derece keyif alıyorum. Zamanında bu filme karşı beklentiler çok fazlaydı, doğal olarak. Dediğimiz gibi, sinematik evrenin ilk devam filmi sonuçta. Bu beklentileri pek karşılayamadı, ama MCU’ya kötü bir etkisi olduğu da düşünmüyorum. Hatta Iron Man 2 olmadan, The Avengers ve Iron Man 3 filmlerinin eksik kalacağı bile iddia edilebilir bana kalırsa.

bscap0014

Filmin elle tutulur en büyük amacı bulunduğu evreni genişletmek, yeni karakterler tanıtmak ve hali hazırda bulunan karakterlere birkaç ufak ekleme yapmaktı, ki bunu da kısmen başardı. Black Widow ilk kez göründü, Nick Fury ve SHIELD kendisini yavaştan tanıtmaya başladı, devlet kurumlarının Iron Man zırhına karşı olan tavırları çok ufak da olsa kendisini gösterdi, Howard Stark ve onun Tony ile olan ilişkisi hakkında yeni şeyler açığa çıktı, Tony-Pepper ilişkisi yeni bir aşamaya geçti, James Rhodes kendi zırhını alıp War Machine oldu vs.

bscap0000

 

Farkındaysanız saydığım şeylerin hiçbirisi aslında Tony Stark/Iron Man’in kendisi ile değil, sadece etrafındakiler ile alakalı. Çünkü bu filmin en zayıf tarafı ana karaktere yedirmeye çalıştıkları gelişim ve bunu yer yer üzerlerinden yapmaya çalıştıkları kötü adamlarıydı.

bscap0072

Öncelikle Justin Hammer karakteri var elimizde. Sam Rockwell’e karşı olan hayranlığım yargımı biraz, hatta tamamen etkiliyor olabilir, inkar etmeyeceğim. 7 sene sonra bile, izlemekten çok keyif aldım karakteri. Atanamamış Tony Stark olarak, öyle çok yaratıcı veya katmanlı bir şekilde yazılmadığı bariz bir şekilde ortada. Fakat abartılı cheesy’liği kurtarıyor benim için karakteri, filmin ana kötü adamına nazaran özellikle.

bscap0006

Whiplash. Film bu karakter ile başlıyor, düşünün artık nasıl bir gaz. Karşısındaki televizyonda Tony Stark’ı görüyor, yan tarafında hasta babasını kaybediyor ve başlıyor üretim sürecine. Dövüyor, birleştiriyor, yakıyor, soğutuyor, son detayların üzerinden geçiyor ve bir bakıyoruz ki ortaya bir şey çıkmış: Ark Reaktörü. Oha! Tamam, bunu kabullendik. Sonra ne yapıyor? Gidiyor bu ark reaktörüyle kırbaç yapıyor. Hayda! Niye? Adı Whiplash çünkü karakterin. E iyi o zaman.

bscap0042

Şaka bir yana, Ivan Vanko gerçekten potansiyelli bir karakterdi. Kendisi, babası, Tony ve Howard Stark arasındaki fikir mirası teması üzerinden etkileyici bir hikaye anlatılabilme şansı da vardı aslında. Monaco planı intikam ateşi içindeki çaresiz bir adamın düştüğü durumu fena yansıtmıyordu, fikir olarak en azından. Fakat bu tema filmin o kadar yüzeyindeydi ki. Üzerinde neredeyse hiç durulmadı. Öncelikle Ark Reaktörü yapabilen birisini çok ucuz gösterdiler. Filmin başındaki bu büyük kısım zaten sonlara doğru tamamen unutuldu. Ayrıca karakteri de sadece fiziki bir tehdit olarak kullandılar. Bu kısımda da hiçbir tehdit oluşturmaması gerekiyordu açıkçası normalde, zorlama bir hikaye ile bunu da yedirmeye çalıştılar. Pek yemedi açıkçası.

bscap0023

Fakat işte filmin bu tarafını geçtiğimizde, geri kalan kısımlar film için guilty pleasure kategorisine giriş bileti sağlıyor. Iron Man 2’ye dair en sevdiğim şeylerden birisi kesinlikle mahkeme sahnesi. Bütün eğlenceli yanları bir tarafa, özellikle Civil War’u düşünerek izleyince daha da ilginç geliyor. “Yaa Tony efendi, nereden nereye.” diyesi geliyor insanın ister istemez.

bscap0045

Filmin başındaki bu keyifli anların yanı sıra, ilk filmden sonra Tony için durumların güllük gülistanlık olduğundan da pek bahsedemeyiz aslında. Tony’nin Iron Man’liğin tadını çıkarırken karşılaştığı yan etki, paladyum zehirlenmesi. Çaresizliği, bunun üzerine takındığı daha umursamaz tavır daha derin bir şekilde ele alınabilirdi kesinlikle. Fakat bundan da önce pek üzerinden durulmayan bir konu var. Filmde Iron Man zırhını kullanmasının durumunu daha da kötüleştirdiği belirtiliyor. E niye vücuduna bağlı reaktörle çalıştırıyor ki zırhları zaten? Rhodey gibi zırhın ark reaktörü vücuduna bağlı olmasın? Bunun tatmin edici bir açıklaması var mı? Pek sanmıyorum.

 

Bunun yanında, sorunlu ve alkolik Tony Stark, filmde çok kısa bir kısım kaplasa da, oldukça başarılı ve keyifliydi. Partide Iron Man kostümü giymesi, donatçının çatısında takılması, kafasına estiği yarışa katılması vs. yaptığı bu umursamaz eylemleri keşke filmin daha büyük kısmında da yer teşkil etseydi, ruh hali karaktere daha fazla etki etseydi. Tony Stark filme ölüm hissine kapılmış, korkmuş ve boş vermiş bir şekilde başlıyor ama ilk filmin sonundaki Tony ile bu filmin sonundaki Tony’e bakarsak arada pek de fark göremiyoruz açıkçası.

bscap0057

Filmin olumlu taraflarından birisi de kesinlikle War Machine’di tabii ki de. Hem partideki kapışma, hem de filmin sonundaki team-up sinematik evrenin ilkleri olma vazifesi gördü zaten. Bir zırha sahip olmasının yanı sıra, Rhodey de bu filmde ufak ama önemli bir gelişme gösterdi. Bizim görebildiğimiz şekilde ilk defa Tony’e karşı gelip bunu eyleme geçirdi. Fakat daha sonra yanıldığını fark etmesi ve pişmanlığını dile getirmesi ise Tony’le olan bağını ve ona olan güvenini güçlendiren bir unsurdu. Bu da önümüzdeki filmlerde gördüğümüz bağı kuvvetlendiriyor bir nevi.

bscap0069

Filmin süre olarak az etki olarak büyük olan yan karakterlerinden birisi de Nick Fury idi tabii ki. Filmde Fury’nin ve direktörü olduğu SHIELD’ın evren içindeki etkisini ilk kez gördük. Howard Stark ile olan bağlantıları gördük. Ama en önemlisi, karakterin tavrına ilk kez şahit olduk. Sonuçta, Samuel L. Jackson’ı tek gözü bantlı bir şekilde millete fırça atarken izlemek gibisi var mı?

bscap0028

bscap0029

bscap0009

Öte yandan diğer yan karakterlerden Black Widow, biraz filmde olmak için filmdeydi açıkçası. Filmde yer alışının tamamen boşa olmaması da, filmin sonundaki raporunda Tony’e karşı olan güvensizliğinin belirtilmesi ile ufak da olsa aklanabiliyor. Bu durumun, kendisinin ileride seçtiği taraflara zemin hazırladığı da bir gerçek sonuçta.

Son olarak filme dair olumlu bir şeyden bahsetmek istiyorum. Iron Man 2’nin ilk filme nazaran daha iyi yaptığı en önemli şey aksiyon çeşitliliği ve final aksiyonu sanırım. Tony ve Rhodey’nin zırhlı parti hırpalaşması, yer yer saçma olsa da Monaco sahneleri, Black Widow’un kısa bir bakış attığımız ajan halleri, Happy’nin epik dövüşü, Iron Man ile droidlerin hava münakaşası ve tabii ki de sondaki Iron Man-War Machine team-up’ı.

bscap0065

bscap0044

Mesela, bu eyleme ne kadar gerek vardı tartışılır fakat böyle call back’lerin geek’lik damarıma dokunduğunu da inkar edemeyeceğim açıkçası.

Sonuç olarak Iron Man 2; ilk filmin hak ettiği değil ama sinematik evrenin ihtiyacı olan bir devam filmiydi. Saçma kısımları ve eğlenceli anlarının tartıda hangi tarafa doğru eğildiği kişiden kişiye değişiyor. Benim için, MCU’nun eksik, kusurlu fakat izlemesi son derece keyifli bir filmi olmaya devam ediyor.

 

Siz ne düşünüyorsunuz? Iron Man 2 çıkışından tam 7 yıl sonra nerede duruyor? Tam bir hayal kırıklığı mı? Yoksa sizin de guilty pleasure’ınız mı? Ya da ben sevdiğim şeyden utanmam, kesinlikle harika bir film bir mi diyorsunuz?

 

Aşağıdaki yorum kutusunda düşüncelerinizi paylaşabilir, Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza katılabilir, bizi FacebookTwitter ve Instagram hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Tagged as: .

Avatar
Author

unratedlogician

Mantık arayışı için çıktığı yolda anlamsızlığı benimsemiş, sevmiş ve kucaklamıştır; biraz okur, biraz izler, biraz da yazar. Şu sıralar pek başka bir şey yaptığı da söylenemez, sanırım.

list Archive

Previous post

Post comments

This post currently has 2 comments.
 1. Kağan Özçelik on 16 Ocak 2018

  Iron Man 2 benim için ilk filmle eş değer güzellikte, kesinlikle çok keyif aldığım yerleri olan bir yapım, tarz olarak da ilk filmle yakın olduğundan Iron Man 3’le kıyasla daha çok seviyorum sanırım.

  • unratedlogician on 16 Ocak 2018

   Birkaç hafta sonra tekrar izleyince fikrim değişir mi bilmem ama, ben de bu filmden üçüncüye nazaran daha fazla keyif alıyorum ya.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.