• Home
 • keyboard_arrow_right PODCAST
 • keyboard_arrow_right 2DE1
 • keyboard_arrow_rightPodcasts
 • keyboard_arrow_right
 • keyboard_arrow_right 2DE1 – Bölüm 3: Avengers Endgame
play_arrow

PODCAST

2DE1 – Bölüm 3: Avengers Endgame

Geekstra 1 Mayıs 2019


Background

Tek stüdyo, on bir yıl, yirmi iki film ve bir devrin sonu. Bu hafta Unratedlogician, Türkay ve Muad’dib tabii ki de Endgame konuşuyorlar. Keyifli dinlemeler.

 • cover play_arrow

  2DE1 – Bölüm 3: Avengers Endgame
  Geekstra

Podcast App’inize hemen alttaki RSS adresimizi girip (kopyala/yapıştır) her yeni podcast’ten anında haberdar olmak için abone olabilirsiniz. Eğer daha podcast’lerimize iTunes üzerinden ulaşıyorsanız, yıldız ve yorum atarak bize katkıda da bulunabilirsiniz.

http://geekstra.com/feed/podcast

Aşağıdaki yorum kutusunda düşüncelerinizi paylaşabilir, Geekstra ailesiyle her konuda muhabbet için Facebook Grubumuza katılabilir, bizi FacebookTwitter ve Instagram adreslerimizden de takip edebilirsiniz.

Tagged as: , , , , , , , , .

Previous episode
Post comments (2)
 1. uluc45 on 5 Mayıs 2019

  Ben Unratedlogician’a neredeyse tamamen katılıyorum. Ancak 2 noktada doğru düşünmedi bence. Birincisi; Thanos’un Strange ile yenilebileceği “düz mantığı”. Ve buna bir tek Wanda’nın saldırısından kaçabilme zekasının filmde gösterilmesinin bu durumu kurtaramayacağı düşüncesi. Hatırlarsının Wanda olayı dışında, filmde zaman tüneliene eldiveni koyacaklarken, Thanos kılıcı ile pratik zekasını kullanarak tüneli patlatıyor. Bu da bana kalırsa Thanos’un her şarttan kaçabildiğine önemli bir detay. Ve yine en önemlisi, Captain Marvel’ın gücüyle baş edemeyeceğini anlayınca Güç taşını kullanrak Danvers’ı devre dışı bırakması da çok hızlı bir karar ve pratik zeka örneği. Üstelik Thanos’un, filmin hem en başında ölmeden önce hem de filmin sonunda, taşların olduğunu zannettiği eldivende şıklatma yaparken söylediği şu replik “ben kaçınılmazım” yani bu şu demek oluyor; ne kadar güçlü olursanız olun, ne yaparsanız yapın, ben kazanan olacabilecek güce, donanıma, stratejiye, hazırlığa sahibim. BENDEN KAÇAMAZSINIZ. Bu yüzden de Strange ayna diyarı açsaydı bile, bir biçimde ondan da sıyrılırdı. Ayrıca çook düşük bir olasılık ama aynı zamanda mantıklı bir sebep de söyleyebilirim (yine de böyle olduğunu sanmıyorum) Infiniy War’da, Thanos güç taşıyla Strange’in ayna diyarını karadeliğe çevirmişti ya, heh işte aslında ayna diyarını komple mi karadeliğe çevirip varoluştan sildi acaba? Bu yüzden strange artık bu gücü kullanamayabilir mi?

  2. olarak da zaman yolculuğunu istedikleri zaman yapabilme sorunsalı ile gelecekteki hikayelere zarar verileceği düşüncesi. Aksine bence bu film, zaman yolculuğunun geçmişteki olayları etkilemediğini söyleyerek zaman yolculuğu yapmanın mantıksız olduğunu söylüyor. Bunların olayı tüm olayının, taşları kullanarak sadece taşlarla ölenleri geri getirebilecekleri olduğunu bas bas bağırdılar ve öyle de oldu. Ayrıca Zaman taşı en önemli taşlardan biri çünkü geçmişi tekrardan getirebilirsin falan. Ancak büyücüler olduğu sürece o taş o amaçla kullanılamayacak. Strange zamanında kendi filminde kullanınca bunun çok tehlikeli olduğunu öğrendi ve bir daha Dormammu sonrası kullanmama kararı aldı belli ki. Yani taşı alternatif geleceklere bakmak için kullanmış olsa da, bu zamanı ileri geri alarak zamanı bozma riskini getirmiyor olabilir o yüzden kuantumdan geçerek zaman yolculuğu yapmaları kendi geçmişlerini değiştirmeyeceği gibi, oradan bir şey alıp gelmeleri de bunu etkilemicek. Ve haliyle zaman yolculuğu yapsalar dai ne Ancient One ne de Strange gelecekten gelenlere o taşı verecektir. Ancient One bunu sadece “Strange Thanos’a verdi” diyip pişman olduğu için verdi ve Banner’ın taşı geri getireceği söylemlerine tutartlılığına ve samimiyetine güvendi. Ayrıca ileride, geçmişe gittikleri anda yeni bir paralel evren oluşturduklarından dolayı kendi evrenlerini kurtarmak için başka bir zaman çizgisinde her şeyi mahvetme bencilliğine de girişmezler. Çünkü oradan bir şey alıp da sonra geri de götüremezsen iki evren de çok daha büyük sorunlarda ilerleyebilir. Yani kısacası zaman yolculuğunu olabilecek en akıllıca kararla kullanıp devre dışı bırakmış oldular bence.

  Son olarak, taşların bulunmadığı bu yeni zaman çizgisinde Artık Dormammmu’nun gelebileceği bir evren var ve bu da 3. Doctor Strange filmine güzel mantıklı bir zemin hazırladı.

  Bir de yeni eldivenin, Eitri’nin yaptığı nötron yıldızının erittiği madene yakın bir şey olması ilk etapta rahatsız edici ve ucuz bir hikaye gibi gelse de, artık 5 yılın geçtiği, ve belki de yeni materyallerin keşfedildiği, üstelik Vibranyumun da olduğu bir evrende Vibranyum alaşımlı bir nano tek yapmış olabilirler. Ayrıca Hulk tam bir zırh giymezken Tony’ni nano-tek zırhıyla zırhının parçalandığı süre boyunca taşlara daha rahat dayanmış olması da kısmen mantıklı algılanabilir. Üstelik Hulk evrenin yarısını geri getirecek güç kullanmışken, Tony sadece Thanos ordularını sildiği için milyonda biri bile güç harcamamış oluyor. Hani kabul edilebilir bir mantık bana kalırsa. Bilmiyorum sizler ne düşünüyorsunuz bu açıdan bakılınca?

  • unratedlogician on 5 Mayıs 2019

   Öncelikle yorumun için teşekkür ederim. Dediğin örneklerdeki gibi, detaylara biraz fazla takıldığımı kabul edebilirim aslında. Oradaki bütün sorulara akla yatan cevaplar bulunabilir öyle ya da böyle senin de paylaştığın gibi. Ki gerçekten iyi cevaplar paylaşmışsın.

   Fakat, baktığımda benim ana rahatsızlığım, evrenin kaderini etkileyecek böylesine devasa bir görevde, kahramanların yeteri kadar zorlanmaması. Önlerine o anda nasıl çözeceklerini bilemedikleri engellerin fazla çıkmaması. Diğer bütün detaylar, filmin bana veremediği bu hissi açıklama gayreti benim adıma.

   Bu durumu aslında podcast’te Türkay’ın da dediği tercih açıklıyor. Bu film, tamamen duygusal yatırıma odaklanmış durumda. Zaman yolculuğunun kullanılmasının amacı hikayeye heyecan katmak değil, karakterlere geçmişlerindeki bazı kişilerle son bir konuşma fırsatı sunmak. Taşların alınması görevi ikinci veya bazen üçüncü planda. Son savaş da bu tercihe uygun devam ediyor. Ben bu yaklaşımın tek taraflı olması gerektiğine inanmıyorum.

   Filmi, üzerinden biraz zaman geçip iyice sindirdikten sonra tekrar izledim iki gün önce. Bu sefer o takıldığım diğer bütün kısımları bir şekilde görmezden geldim ve sadece karakter etkileşimlerine odaklandım. İlk izleyişimde duygulanmadığım anlarda, gözlerim doldu açıkçası. Filmin bu tarafı gerçekten kuvvetli. Fakat dediğim gibi, en büyük yatırımın bu olması filmi dar bir kalıba sokuyor. Duygusal bir tepki veremediğinde aldığın keyif azalıyor. Bu asıl beni hayal kırıklığına uğratan.

   Hem duygusal, hem de gerilimli/heyecan verici anlar yaratılabilir. Evet zor, gerçekten zor ama imkansız değil bana kalırsa. Bu benim beklentimle de ilgili tabii ki de. Fakat beklentimiz olmayacaksa sonuçta neden takip ediyoruz ki, değil mi?

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Hydraulic Press Channel ve Logan Promosu

Hydraulic Press Channel diye bir youtube kanalının varlığı beni şaşırtmamalı ve bu kanalın 1.6 milyondan...

Balkon Keyfi 21 – Game of Thrones S04E06

Selam gençler, bu gün resmen balkon sezonunu açtık ve eskiden olduğu gibi tüm kuş, tır...

Kapat