• Home
  • keyboard_arrow_right PODCAST
  • keyboard_arrow_right GPoD
  • keyboard_arrow_rightPodcasts
  • keyboard_arrow_right
  • keyboard_arrow_right [Podcast] GPoD Mini – EP02 – Gig Ekonomisi
play_arrow

PODCAST

[Podcast] GPoD Mini – EP02 – Gig Ekonomisi

Geekstra 3 Şubat 2020


Background
share close

Selam Gençler!

GPoD Mini serimizin ikinci bölümünde Gig Ekonomisini konuşuyoruz.

Kısaca sabit bir işte bordrolu çalışan olmayan “işçi”lerin oluşturduğu ekonomi olarak adlandırabileceğimiz Gig Ekonomisi, Uber, Air BnB, Skillshare, Youtube gibi küresel platformlar sayesinde bir çok ülkenin iş gücü pastasından giderek daha büyük pay almaya başladı.

İdealde herkesin kendi patronu olduğu, çalışma alanı, şekli, zamanı ve ücreti belirleyebildiği esnek bir yapı gibi görünse de devlet ve hukuk tarafından belirli hakların korunduğu, geleneksel “maaşlı çalışan”lara göre dezavandajları da var.

Öyle ki, gig ekonomisi kapsamında çalışanların sosyal güvence ve işçi hakları kimin tarafından nasıl korunacağının henüz belirsiz olmasının yanı sıra özellikle daha az uzmanlık gerektiren işlerdeki olası rekabet bazı platformların çalışan emeğini suistimal etmesine varan durumlara neden olabiliyor.

Eğer konu ilginizi çekiyorsa, aşağıdaki podcasti dinleyin!

Bu arada konuşmamızı istediğiniz başka konular var ise bize yorum, sosyal medya ve e-posta (info@geekstra.com) yolu ile ulaşabilirsiniz!

  • cover play_arrow

    [Podcast] GPoD Mini – EP02 – Gig Ekonomisi
    Geekstra

Tüm Podcastler: 

RSS

2DE1

RSS

BALKON KEYFİ

RSS

GEEK&DRINK

RSS

GPoD XL

RSS

GPoD

RSS

PODAVAN

RSS

Patreon destekçilerine ödül olarak belli podcastlerimize erken erişim hakkı veriyoruz. Eğer podcastlerimize daha erken erişmek isterseniz Patreon’dan patronumuz olmayı düşünebilirsiniz.

Ana sayfadaki, sitenin sağ kolonundaki ve/veya aşağıdaki playerdan play tuşuna basıp podcast’i direkt stream etmek suretiyle muhabbetimize kulak misafiri olabilir, hemen altında bulunan download yazısına tıklayarak bilgisayarınıza/telefonunuza indirebilir, yazının altındaki yorum kutusu, facebook sayfamız,  facebook grubumuz,instagramve twitter üzerinden muhabbete ortak olabilirsiniz.

Tagged as: .

Previous episode
Similar episodes

Post comments

This post currently has no comments.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.